YDS Hakkında

13

2013 yılından bu yana ÖSYM’nin başlattığı Yabancı dil yeterlilik sınavıdır. Ösym tarafından yıllarca KPDS olarak yapılan sınav son yıllarda YDS adı altında yapılmaktadır.

YDS sınav içeriği; sınavda 80 soru bulunu süre 150 dakika süre tanınır. Yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez ve her soru 1.25 puan değerindedir.

 

 • Kelime bilgisi: İngilizce kelime bilgisi dâhilinde kelime dağarcının ne kadar gelişmiş olduğu, kelimelerin İngilizce – İngilizce anlamının kavranması gibi detayların ne kadar öğrenildiği test edilir.
 • Gramer: Dil bilgisi konularından en karmaşık olanların bile öğrenilip öğrenilmediği, birbirine çok yakın olan zamanların ve kiplerin kullanımları test edilir.
 • Cloze test: Boşluk doldurma ile boşluk bırakılan yerler uygun olan kelime ya da cümle öbekleri ile doldurulur ve cümleyi tam anlamıyla oluşturma kabiliyeti ölçülür.
 • Cümle tamamlama: Cümleyi uygun ifade ile tamamlama sorularıdır. Bir cümlenin ardından ona uygun anlam ve zaman bağlı olarak doğru olanın yerleştirilmesi ölçülür.
 • İngilizce – Türkçe çeviri: Verilen cümlelerin İngilizceden Türkçeye birebir çevirme yeteneği ölçülür.
 • Türkçe – İngilizce çeviri: Verilen Türkçe cümlelerin bire bir İngilzice’ye çevirmeyi içerir.
 • Paragraf tamamlama: Paragrafta yer alan bilgiler dahilinde anlam kargaşası yaratmadan aynı konuyu devam ettirerek paragrafı tamamlama sağlanmalıdır.
 • Anlam bütünlüğünü bozan cümle: Paragraf içerisinde anlam bütünlüğü bozan cümleyi tespit yeteneği ölçülür.
 • Karşılıklı konuşmalar: İngilizce karşılıklı konuşarak bir konu hakkında fikir beyan edebilme, duygu ve düşünceleri en iyi şekilde aktarabilme ya da tartışabilme yeteneği ölçülür.
 • Yakın anlamlı cümleler: size verilen cümleye en yakın anlamlı cümleyi bulma kabiliyetiniz ölçülür. (Bu soru çeşidi YDS’yi benzer sınavlardan ayıran özelliklerden biridir.)
 • Okuma parçaları: Okuduğunu anlama ve parça hakkındaki sorulara cevap verme yeteneği test edilir.

 

 

YDS sınav örneği, Türk Amerikan Derneği kurs içinde çıkmış sorulara yakın olan ve çıkacağı tahmin edilen sorular hakkında denemeler sunmaktadır. Ancak internet üzerinden http://www.osym.gov.tr/dosya/1-63453/h/ydsingilizceornek.pdf  ile pdf formatında geçmiş sınav örnekleri incelenip çözülebilir.

YDS kitapları; 66 yıllık Türk Amerikan Derneği sınav tecrübesi sizlere en iyi yayınları sunmaktadır. Çeşitli kitaplar arasından Pelikan yayınları size sınava yönelik olarak daha çok yardımcı olacaktır. Sınavda başarılı olabilmek için sınav sistemine en uygun içeriği bulunan kitaplardan ya da testlerden yardım alınmalıdır. Doğru adrese ulaşmak için en doğru yol, kitaplardan ve kusursuz bir eğitimden geçmektedir.

YDS sınav tarihleri; Her yıl sınavlar yılda iki kez yapılır. İlkbahar ve sonbahar dönemi yapılan sınavlar için öğrencilere uzun bir hazırlanma süresi tanınır.

YDS sınav ücreti; Her yıl değişen sınav ücretleri 50 TL’den başlamaktadır.

YDS sınavına hangi seviyeden başlamalıyım?; sınavda alınmak istenilen puana göre seviyeler değişmektedir. Intermediate seviyesi 50 – 60 için yeterli olacaktır. UpperIntermediate 70 puan ve üzeri bir puan almanıza yardımcı olacaktır. Hangi seviyede olduğunuzu öğrenmek için kurstan önce deneme sınavı yapılacaktır.

YDS sınavına kimler katılabilir:  Doçentlik sınavına girecek adaylar, araştırma görevlisi kadrolarına atanmak isteyenler, doktora ve sanatta yeterlik sınavına girecek adaylar, YÖK kanalıyla yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek isteyen kişiler YDS sınavına katılabilir.