Yabancılara Türkçe Öğreten Kurslar


Diğer tüm dillerde olduğu gibi, Türkçe konusunda da, ihtiyaç duyanlara hizmet veren kuruluşlar bulunmaktadır. Ülkemize gelen, yerleşen ya da geçici süreliğine konaklayan ve Türkçe iletişim kurma konusunda dil öğrenme gereğini hisseden herkese, Türkçe kursları başlığı altında eğitim verilmektedir. Meslekleri nedeni ile seyahat nedeni ile ya da öğrenim nedeni ile ülkemize gelen tüm yabancılar, talep etmeleri halinde bu kurslara katılabilmekte ve etkin programlar neticesinde, kısa süreler içerisinde, Türkçe öğrenebilmektedir.

Eğitim kurumları tarafından Türkçe kursu olarak da isimlendirilen yabancı dil eğitimlerinde her hangi bir yaş ya da talep ayrı yapılmamakta olup, isteyen herkes, bu programlara katılabilmektedir.

Türkçe Kurslarının Özellikleri

Yabancı dil öğreniminde yerine getirilmesi gereken tüm şartlar, yabancılar için Türkçe kursu veren kurumlar tarafından da uygulanmaktadır. Gelişmiş eğitim programlarının hazırlanması, modern eğitim ortamlarının yaratılması, belirgin özellikler arasındadır. Ayrıca, eğitimlerde, yazılı, işitsel ve görsel yöntemlerin kullanılması da önemli bir özelliktir.

Teknolojik ekipmanların eğitim programlarına dahil edilmesi, uzman ve eğitim alanında belge sahibi eğitim görevlilerinin kurslarda yer alması, hem öğrenciler açısından, hem de eğitim veren kurumlar açısından önemli bir husustur. Bu sayede, Türkçenin doğru bir şekilde öğretilmesi ön plana çıkarılmakta ve talep eden herkese, etkin Türkçe konuşulması konusunda yardımcı olunmaktadır.

Diğer yabancı dillerde olduğu gibi, Türkçe kurslarında da eğitimi başarı ile tamamlayan öğrencilere sertifika verilmektedir. Bilindiği üzere, verilen sertifikalar uluslar arası alanda geçerli olan birer belgedir.

Verilmiş olan sertifika dış ülkelerdeki Türkçe bağlantılı işletmelerde, birer öz geçmiş ya da referans olarak da kullanılabilmektedir. Sertifikayı elde edebilmenin tek şartı, kurslara katılmak, eğitimlerde devamlılığı sağlamak ve kursu başarı ile tamamlamaktır.

Türkiye’de yabancılara yönelik verilen Türkçe kurslarının önemli bir özelliği de, ülkemizde yaşamakta olan bireylerin kurs sonrasında pratik yapma imkanın bulunmasıdır. Toplum içinde yaşama gereği duyan bireyler, almış oldukları temel eğitim ile topluma karışmakta ve ister istemez pratik yapmak zorunda kalmaktadır.

Bu davranış biçimi de beraberinde, kurslarda öğrenilen dilin, hızlı bir şekilde kullanılır hale gelmesine neden olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.