Yabancılar Neden Türkçe Öğrenmeli?


Türkiye, bölgesinde en çok göç alan ülkeler arasında yer alıyor. Ortadoğu, Kafkasya, Balkan Ülkeleri, Rusya gibi bölgelerden binlerce insan uzun süreli çalışmak, eğitim görmek ya da ikamet etmek için Türkiye’ye yerleşiyor. Eğitim hareketliliği buna örnek gösterilebilir. Her yıl binlerce öğrenci, eğitim görmek için Türk üniversitelerini tercih etmektedir.

Bu durumda Türkiye’de yaşayan veya uzun süreli kalan insanlar için ciddi bir ihtiyaç ortaya çıkıyor. Türkçe bilmenin gündelik yaşamda bir zorunluluk olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Her ne kadar toplu taşıma hizmetlerinden firmaların müşteri hatlarına kadar birçok alanda İngilizce alternatifi olsa da Türkçe kursu yardımıyla Türkçe öğrenmek son derece önemlidir.

Sağlıkla ilgili durumları burada ön plana çıkarmak gerekir. Kaza ya da ani rahatsızlık durumlarında nitelikli bir sağlık hizmeti almak için Türkçe bilmek gerekir. Acil yardım hattında ya da başvurulan hastanede çalışan herkes bu dile hâkim olmayabilir. Böyle durumlarda mağdur olmamak ve en kısa sürede istenilen hizmeti alabilmek için Türkçeyi iyi seviyede bilmek önemlidir.

Türkçe bilmemek, gündelik yaşamda da ciddi iletişim sıkıntıları doğuracaktır. Türkçe bilmeden oldukça kısıtlı bir iletişime sahip olunacağını belirtmek gerekir. Gündelik yaşamda, alınan hizmetlerde, iş ve eğitim hayatında sorun yaşamamak ve birçok alanda başarılı olabilmek için yabancıların Türkçeyi pratik bir şekilde bilmeleri gerekir. İyi bir kursa başvurarak bu dili öğrenmek hiç zor değildir.

Türkçenin yapısı dünya üzerinde konuşulan birçok dilden farklıdır. Kelimeler köke yeni ekler getirilerek türetilir. Dolayısıyla bu dili öğrenebilmek için sağlam bir gramer bilgisi gerekir. Türkiye’de yabancılar için eğitim veren birçok Türkçe kursları bulunuyor.  İstanbul merkezli Türk Amerikan Derneği kurslarına başvurarak Türkçeyi anadil seviyesinde öğrenmek mümkündür.

Türk Amerikan Derneği, dil eğitimi alanında 60 yılı aşan bir tecrübeye sahip. Lisanslı ve profesyonel eğitmenlerin çalıştığı dernek, uzun zamandır yabancılar için Türkçe kursu veriyor. Türkiye’ye eğitim görmek veya çalışmak için gelen birçok kişi derneğin vermiş olduğu kurslara başvurarak Türkçeyi kısa sürede anadil seviyesinde öğrenmiştir. TAD Kursları etkili metotlarla Türkçe öğretmektedir.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.