Yabancılar Türkçe Öğrenmek İçin Ne Yapmalı?


Türkiye, gerek jeopolitik konumu gerekse son yıllarda gösterdiği gelişme sebebiyle büyük oranda göç alan bir ülkedir. İstanbul, İzmir, Ankara gibi metropollerden Ege ve Akdeniz kıyılarındaki sahil bölgelerine kadar birçok yerde yabancıların uzun süreli ya da kalıcı olarak yerleştikleri görülebilir. Bu yerleşimler ise ciddi bir ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır.

Türkiye’de yaşayan yabancıların önemli bir kısmının Türkçe bilmediklerini söylemek mümkündür. Ancak Türkçe bilmemek ya da eksik bilmek Türkiye’de yaşarken önemli bir sorun olacaktır. Her ne kadar büyük kentlerde İngilizce bilen insan sayısı fazla olsa da, Türkiye’de yaşayan birinin Türkçeyi bilmemesi gündelik hayatta ciddi iletişim kopukluklarının yaşanmasına sebep olacaktır.

Bu durum, yabancıların Türkçeyi nitelikli olarak öğrenmeleri için yapmaları gerekenler ile ilgili birtakım soruları da beraberinde getiriyor. Türkçe, batı dillerine ve Arapça gibi çekimli dillere göre oldukça farklı bir yapıya sahip. Türkiye genellikle bu dillerin konuşulduğu ülkelerden göç alıyor. Dolayısıyla Türkçe öğrenmek isteyen birinin öncelikle bir Türkçe kursu yardımıyla gramer öğrenmesi gerekiyor.

Türkçe, temelde bir Asya dilidir. Ural-Altay dilleri ailesi arasında yer alan eklemeli bir dildir. Ancak Türklerin tüm dünyada yayılmış olmaları ve Türkçenin Arapçadan Fransızcaya kadar geniş bir dil havzasından etkilenmiş olması onu klasik Asya dillerinden ayırmaktadır. Türkçe öğrenmek isteyen kişilerin bu veriyi göz önünde bulundurmaları ve yabancılar için Türkçe kursu seçerken nitelikli bir yer bulmaları faydalı olacaktır.

Türkiye’de eğitim, iş gibi amaçlarla uzun süreli konaklamayı veya buraya temelli yerleşmeyi düşünen kişilerin öncelikle Türkçeyi öğrenmeleri gerekir. Bunun için ise bu dili gramer, sözcük haznesi gibi konularda eksiksiz olarak öğretebilecek bir kursa başvurmaları gerekmektedir. Türkiye’de yaşamayı düşünen yabancı tanıdıklarınızı TAD kurslarına güvenle yönlendirebilirsiniz.

Türk Amerikan Derneği, 60 yılı aşkın bir tecrübe ile dil kursu vermektedir. İngilizce kurslarıyla eğitim hayatına başlayan TAD günümüzde anadili İngilizce ve diğer diller olan yabancılar için Türkçe kursları veriyor. Türkiye’de uzun süreli konaklayan, yerleşen, iş ya da eğitim amacıyla bulunan yabancıları Türk Amerikan Dernekleri tarafından verilen kurslara yönlendirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.