Yabancı Öğrenciler Neden Türkçe Öğrenmelidir?


 

                  Türkiye, Erasmus gibi değişim programlarının en yoğun yapıldığı ülkeler arasında yer alıyor. Her yıl binlerce yabancı öğrenci Türk üniversitelerine değişim programlarıyla geliyor. Bu programlarla birlikte Türkiye’de uzun süreli eğitim almak, yüksek lisans yapmak için başvuran birçok yabancı mevcut. Ancak Türkiye’de eğitim gören yabancıların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Türkiye’de yer alan eğitim kurumlarının genellikle İngilizce eğitim verdiğini söylemek mümkün. Bu dile hâkim olan bir yabancı zorlanmadan birçok derse girebilir ve eğitim alabilir. Ancak belirli alanlarda yoğunlaşabilmek için Türkçe bilmek gerekir. Özellikle literatür taraması yapmak isteniyorsa mutlaka Türkçe kursu yardımı alarak bu dili geliştirmek gerekir.

Değişim programları dâhilinde alınan bütün dersler İngilizce olmayabilir. Özellikle sosyal bilimler, idari bilimler gibi alanlarda birçok dersin İngilizce programı bulunmamaktadır. Dolayısıyla Türkiye’de nitelikli bir eğitim alabilmek ve üniversite fırsatlarından tam anlamıyla yararlanabilmek için Türkçe bilmek gerekecektir. İyi bir eğitim alarak ve doğru bir çalışma sistemi uygulayarak Türkçe öğrenmek hiç zor değil.

Türkçe bilmek yalnızca üniversite ya da akademik kariyer için gerekli değildir. Türkiye’de uzun süre bulunan herkesin bu dili bilmesi gerekir. Nitekim bilinmediği takdirde gündelik hayatta ciddi bir iletişim kopukluğunun yaşanması olasıdır, bu da beraberinde birçok sorun getirecektir. Sonuç olarak, Türkiye’de eğitim amacıyla bulunan yabancılar mutlaka Türkçe kursları tarafından verilen eğitimlerden yararlanmalıdır.

Akademik alanda yoğunlaşmış bir Türkçe eğitimi, üniversite hayatında başarı sağlayacaktır. Özellikle yüksek lisans veya uzun süreli lisans eğitimi için Türkiye’de bulunan yabancıların bu eğitim fırsatlarından yararlanmaları gerekir. Bununla birlikte gündelik yaşamda iletişim kopukluğu yaşamamak için de Türkçenin anadil seviyesinde bilinmesi gerekir. Bunun için de uzman eğitmenlerden yardım alınmalıdır.

Türkiye’de eğitim amacıyla bulunan yabancıları Türk Amerikan Derneği kurslarına yönlendirerek Türkçeyi anadil seviyesinde öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Dil eğitimine İngilizce kurslarıyla başlayan ve 60 yıllık bir deneyime sahip olan Türk Amerikan Derneği yabancılar için Türkçe kursu konusunda en güvenilir kurum olarak hizmet vermektedir. Firma bünyesinde çalışan uzman eğitmenler Türkçeyi kısa süre içinde nitelikli bir biçimde öğretmektedir.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.