Türkçenin İş Yaşamındaki Önemi


 

Türkiye, jeopolitik olarak önemli bir konumda yer alan ülkeler arasındadır. Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında yer alan bu ülke, özellikle ticari faaliyetler için önemli bir yere sahiptir. Türkiye, tarım ve sanayi üretiminde önemli bir yer olduğu gibi, Karadeniz’in dünyaya açılan kapısıdır. Dolayısıyla uluslar arası ticarette önemli bir yer işgal etmektedir.

Bu durum deniz ve kara ticareti yapan, bu alanda hizmet sağlayan kuruluşların Türkiye’deki resmi ve özel kuruluşlar ile irtibat hâlinde olmalarını zorunlu kılıyor. Uluslar arası yazışmalar İngilizce yapılıyor olsa da, Türkiye’de ticari faaliyet göstermek ve burada kariyer şansı yakalamak için Türkçe bilmek gerekiyor. Bu durumda bir Türkçe kursu yardımı almak faydalı olacaktır.

Türk kökenli firmaların da başta Ortadoğu olmak üzere çeşitli bölgelerde faaliyet gösterdiğini söylemek mümkündür. İnşaat sektöründen medikal sanayiye kadar birçok farklı alanda hizmet veren Türk firmaları uluslar arası alanda faaliyet göstermekte ve birçok kişiye istihdam sağlamaktadır. Bu firmalarla çalışmak için Türkçe bilmek gerekebilir.

Türkiye’de yaşayan ve çalışan her yabancının da Türkçe bilmesi gerekiyor. Çalışılan alanda ne kadar hâkim olunursa olunsun, gündelik iletişim kopukluğu verimli bir şekilde çalışmayı engelleyecektir. Dolayısıyla Türkiye’de uzun vadeli bulunan ve çalışmayı planlayan herkesin Türkçe kursları tarafından verilen eğitimden faydalanması gerekir. İyi bir eğitim ile Türkçeyi anadil seviyesinde öğrenmek mümkündür.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, Türkiye’deki resmi ve özel kurumlarla sürekli olarak irtibat hâlinde olunuyorsa, bu ülkede çalışmak ve kariyer yapmak planlanıyorsa Türkçenin nitelikli bir şekilde öğrenilmesi gerekir. Türkçeyi de herhangi bir kurs yardımı olmadan öğrenmek imkânsız olacaktır. Eklemeli bir dil olan Türkçe, karmaşık bir yapıya sahiptir dolayısıyla profesyonel yardımıyla öğrenilmesi gerekir.

Nitelikli bir Türkçe eğitimine ihtiyacı olan yabancı tanıdıklarınızı TAD kurslarına yönlendirebilirsiniz. 60 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Türk Amerikan Derneği yabancılar için Türkçe kursu alanında rakipsiz bir kuruluştur. Derneğin kurslarında yer alan eğitmenler Türkçenin dil bilgisine hâkim ve eğitim vermek için yeterli özelliklere sahip olan kişiler arasından seçilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.