Türkçe Öğrenmenin En İyi Yolu Nedir?


Türkçe, Adriyatik Denizi’nden Çin’e, Baltık ülkelerinden Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir alanda konuşulan bir dil. Dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yer alıyor. Bu dilin günümüzde ciddi bir öneme sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Türkiye’nin göç alan bir yer olması, Türkçe bilmenin önemini arttırıyor.

Türkiye’de eğitim ya da iş amaçlı uzun süreli konaklamayı düşünen herkesin Türkçe öğrenmesi gerekmektedir. Türkçe bilmek, gündelik yaşamdan iş hayatına kadar birçok alanda geçerli olacaktır. Türkçenin öğrenilmesi zor bir dil olduğuyla ilgili yaygın bir kanı da bulunuyor. Bu kanı kısmen doğru olsa da iyi bir metot ve Türkçe kursu ile öğrenmek hiç zor değil.

Türkçeyi iyi bir şekilde öğrenebilmek için gramer yapısını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Türkçe, Ural-Altay dil grubunda yer alan eklemeli bir dildir. Sözcükler sessiz harflere göre çekimlenerek değil, köklere çeşitli ekler getirilerek türetilir. Gramer hakkında detaylı bir okuma yapmadan Türkçeyi öğrenmek oldukça zordur. Kelime kurulumları üzerine çalışılarak bu dil öğrenilebilir.

Her dilin kendine özgü bir yapısı vardır. Dilin mantığını, çalışma sistemini anlamadan onu pratiğe dönüştürmek ve anadil seviyesinde öğrenmek imkânsızdır. Aynı durum Türkçe için de geçerlidir. Türkçe, kesinlikle kendi kendine öğrenilecek bir dil değildir. Bu dili öğrenmek için mutlaka Türkçe kursları tarafından verilen derslere başvurulmalı ve profesyonel yardım alınmalıdır.

Türkçeye hâkim olmak bu dili öğretmek için tek başına yeterli değildir. İyi bir formasyon almış olmak gerekir. Türkçe eğitimi verecek kişilerin lisans sahibi profesyonel olmalarına dikkat etmelisiniz. Özellikle anadili İngilizce, Almanca, Arapça gibi çekimli diller olan kişilerin Türkçe eğitimi alırken uzman kurumlara başvurduklarından emin olmaları gerekir. Aksi takdirde dil öğreniminde birçok sorunla karşılaşılacaktır.

İş, eğitim ya da uzun süreli yerleşme amacıyla Türkçe öğrenmek isteyen yakınlarınızı Türk Amerikan Derneği tarafından verilen kurslara yönlendirebilirsiniz. 60 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan Türk Amerikan Derneği oldukça uygun fiyatlarla yabancılar için Türkçe kursu vermektedir. Dernek bünyesinde çalışan eğitmenlerin tamamı alanında uzman kişilerden seçilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.