Türkçe Öğrenmek Neden Önemlidir


Türkiye, günümüzde oldukça göç alan bir yer. Eğitim ve iş hayatındaki hareketlilik birçok kişinin Türkiye’ye yerleşmesini ya da uzun süreli konaklamasını sağlıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde, sanayi bölgelerinde Türkiye’ye eğitim ve iş için gelmiş birçok yabancı bulunuyor. Bu durum Türkçe öğrenme ihtiyacını da açığa çıkarıyor.

İngilizce, dünyanın her yerinde kullanılan, önemli bir dildir. Ancak tek başına yeterli olmadığını söylemek doğru olacaktır. Türkiye’de büyük şehirlerde ve turistik bölgelerde yaşayan, çalışan hemen hemen herkes İngilizce bilse de, Türkçeye hâkim olmamak gündelik hayatta büyük sıkıntılar yaratır. Bu yüzden Türkiye’de yaşayan ve çalışan yabancıların Türkçe kursları tarafından verilen eğitimden yararlanmaları gerekir.

Acil durumlar, Türkçe öğrenmenin önemine örnek gösterilebilir. Herhangi bir kaza ya da ani hastalık durumunda yetkililerle kurulacak irtibat önemlidir. Sağlık yetkilileri, danışma hattı çalışanları İngilizce bilgisine sahip olmayabilir. Böyle bir durumda iletişim kuramamanın ciddi riskleri olduğunu bilmek gerekir. Türkiye’de yaşayan herkes, temel ihtiyaçlarını karşılamak için Türkçe kursu almalıdır.

Gündelik yaşamda kurulan iletişim de büyük bir öneme sahiptir. Yalnızca İngilizceyle ya da eksik bir Türkçeyle kurulan iletişim yetersiz olacak ve ciddi bir kopukluk yaratacaktır. Türkiye’de uzun süreli kalınacaksa, Türkçenin mutlaka öğrenilmesi ve gündelik konuşma pratiğinin eksiksiz bir şekilde edinilmesi gerekir. Bunun için ise bir profesyonel yardımı alınması gereklidir.

Türkçeyi nitelikli bir şekilde öğrenebilmek için ise mutlaka bir profesyonel yardımı gerekir. Bunun için yapmanız gereken profesyonel eğitmenlerin çalıştığı bir kurs bulmaktır. Hiçbir dil, bireyin bir yardım olmadan kendi çabasıyla öğrenebileceği kadar basit düzeyde değildir. Türkçe gibi karmaşık kurallara sahip olan, eklemeli bir dilin de bu şekilde öğrenilmeyeceğini belirtmek gerekir.

Türkiye’de yaşamayı düşünen ya da uzun süreli konaklama amacına sahip olan yakınlarınıza Türk Amerikan Derneği kurslarını güvenle önerebilirsiniz. Türk Amerikan Derneği, profesyonel eğitmenler ve etkili metotlarla yabancılar için Türkçe kursları vermektedir. Türkçe öğrenen tanıdıklarınızı TAD kurslarına yönlendirebilir ve bu dili anadil seviyesinde, iş ve eğitim alanında kullanabilecekleri bir oranda öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.