Türkçe Öğrenmek Neden Gereklidir?


 

Türkiye, bölgede en çok göç alan ülke olarak biliniyor. Her yıl Ortadoğu, Kafkasya ve Balkanlar üzerinden milyonlarca insan uzun süreli ya da kalıcı olarak yerleşmek için Türkiye’ye geliyor. Ayrıca gerek İstanbul’un Taksim, Şişli, Kadıköy gibi semtlerinde gerekse Akdeniz ve Ege kıyısındaki tatil bölgelerinde Avrupa, Amerika gibi bölgelerden göçlerin olduğunu da söylemek mümkün.

Türkçe, İngilizcenin en çok kullanıldığı ülkelerden biridir. Toplu ulaşım araçlarındaki yönergelerden müşteri hizmetlerine kadar birçok alanda İngilizce olarak da hizmet veriliyor. Ancak Türkiye’de uzun süreli kalacak olan birisi için bu iletişim kanallarının yeterli olmayacağını belirtmek gerekir. Türkiye’de nitelikli bir hizmet alabilmek ve gündelik yaşamda sorun yaşamamak için Türkçeyi öğrenmek gerekir.

Sağlık hizmetleri bu konuda ilk sırada yer alıyor. Herhangi bir kaza ya da ani rahatsızlık durumunda acil yardım hattıyla yapılan görüşmenin Türkçe olması gerekir. Böyle yerlerde çalışan operatörlerde İngilizce bilme şartı aranmamaktadır. Dolayısıyla en azından acil durumlar için bir Türkçe kursu almak ve bu dili öğrenmek gerekir.

Türkiye’de iş sebebiyle bulunuluyorsa, başarılı olabilmek için Türkçe öğrenmek zorunludur. Birçok firma İngilizce bilen elemanları işe alıyor olsa da, iş için gerekli bağlantıları kurabilmek ve irtibat sağlayabilmek için iyi bir Türkçe eğitimine ihtiyaç vardır. Bu bakımdan Türkçe kursları tarafından verilen hizmet Türkiye’de uzun süre kalmayı planlayan herkesi için önemlidir.

Türkçe, öğrenilmesi zor bir dil olsa da gramer yapısını kavradıktan sonra kolaydır. Türkiye’de uzun süre kalmayı planlayan, iş ya da eğitim amacıyla burada bulunan ya da buraya temelli yerleşen birinin Türkçe bilmemesi gündelik hayatta birçok zorluk yaratacaktır. Bu yüzden Türkiye’de kalmayı planlayan her yabancının Türkçe öğrenmesi son derece önemlidir.

Türk Amerikan Derneği profesyonel eğitmenlerle yabancılar için Türkçe kursu vermektedir. Eğer Türkiye’de uzun vadeli kalmayı planlayan yabancı tanıdıklarınız varsa ya da işletmeniz için yabancı eleman almayı planlıyorsanız onları Türk Amerikan Derneği kurslarına yönlendirerek Türkçeyi anadil seviyesinde, akıcı bir şekilde öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Birçok yabancı TAD kursları ile ileri seviye Türkçe öğrenmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.