Türkçe Nasıl Öğrenilir?


 

Ural-Altay dilleri arasında yer almakta olan Türkçe, dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir. Adriyatik Denizi’nden Doğu Asya’ya kadar geniş bir havzada konuşulan Türkçenin günümüzde birçok alanda önem kazandığını belirtmek gerekiyor. Türk firmalarının uluslar arası alandaki faaliyetleri bu dilin öğrenilmesini birçok iş kolu açısından gerekli kılıyor. Bunun için öncelikle Türkçe öğrenmede doğru metotları bulmak gerekmektedir.

Türkçe, yapısı bakımından eklemeli bir dildir. İngilizce, Almanca ya da Arapça gibi çekimli değildir. Sözcükler, sessiz harfler üzerinden ya da kelimeler genişletilerek değil, kelimeler eklenti yapılarak oluşturulur. Dolayısıyla farklı bir gramer yapısına sahiptir ve bu yapı çalışılmadan dili tam anlamıyla öğrenmek pek kolay olmayacaktır.

Söz konusu durum yalnızca Türkçe için geçerli değil. Her dilin ayrı bir sistematiği bulunuyor. Gramer öğrenmeden, sözcük kurulumu hakkında bilgi sahibi olmadan herhangi bir dili öğrenmek mümkün değildir. Dolayısıyla Türkçe öğrenmek için nitelikli bir Türkçe kursu tarafından verilen derslerden yararlanmak gerekecektir. İyi bir kurs seçimi yaparak anadil seviyesinde Türkçe öğrenilebilir.

Türkçe öğrenmek özellikle Avrupalılar, Araplar ve çekimli dilleri konuşan diğer milletler için zor bir iştir. Linguistik bakımından birçok dilden farklı olmakla birlikte, Moğolca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Latince gibi farklı diller ile etkileşime geçmiştir. Dolayısıyla yabancılar için Türkçe kursu verecek kişilerin Türkçenin tarihi gelişimine hâkim olması ve bunu en iyi biçimde yansıtabilmesi gerekir.

Başka bir dil konuşan birinin Türkçeyi kendi kendine öğrenmesi hâkim değildir. Anadili Türkçe olan kişilerin bile dilbilgisi konusunda ciddi eksiklikleri bulunabiliyorken böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylemek doğru olacaktır. Türkçe dilbilgisine hâkim eğitmenler tarafından verilen dersler bu dilin kısa süre içinde nitelikli bir biçimde öğrenilmesine yardımcı olacaktır.

Türkiye Amerikan Derneği, dil öğrenimi konusunda 60 yılı aşkın bir tecrübeye sahip. İngilizce kurslarıyla hizmet vermeye başlayan Türk Amerikan Derneği, Türkiye’de yaşayan, çalışan veya uzun süreli vakit geçirmeyin planlayan yabancılar için de Türkçe kursları veriyor. Oldukça nitelikli bir eğitmen kadrosuna sahip olan kurslarda etkili eğitim metotları kullanılmakta ve Türkçe kısa süre içinde öğ

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.