Türkçe Kursu Neden Verilir?


Yabancı dil kursları arasında yer alan bir branşta, Türkçe kursu olarak eğitim almak isteyenlerin karşısına çıkmaktadır. Özellik ile ülkemizde, ilk bakışta garip bir kurs gibi görülüyor olsa da, ülkemizde yaşayan yabancıların Türkçesinin geliştirilmesi ve Türkçe öğrenilmesi yönünde eğitim verilmesi maksadı ile açılan kurslardır. Türkiye’de yaşayan, Türkçeyi öğrenmek isteyen ya da eğitim ya da her hangi bir sebep ile belirli bir süre için Türkiye’ye gelen yabancılara, bu başlık arlında eğitim verilmekte olup Türkçe eğitimin verildiği kurumlar, genellik ile diğer yabancı dil eğitimlerinin de verildiği kurslardır.

Verilmekte olan eğitimlerde, Türkçe konusu ön plana çıktığı zaman oluşturulan kursun adı, yabancılar için Türkçe kursu olarak ifade edilmektedir.

Yabancılar İçin Türkçe Kursu Ne Anlama Gelir?

Yabancılar için verilmekte olan Türkçe kursları, Türk dilinin, ihtiyaç duyan yabancılara öğretilmesi maksadı ile hazırlanan kurslardır. İmla kuralları, cümle yapıları, akıcı konuşma yeteneğinin kazandırılması, kelime haznesinin geliştirilmesi gibi tüm kavramlar, kurs programlarının içerisine dahil edilmekte ve eğitimin pekiştirilmesi sağlanmaktadır. Yapılan pratikler ve eğitmenlerin Türkçe konuşarak sağladığı destekler, başarı elde edilinceye kadar sürmekte ve kesin çözüm odaklı eğitim sistemi olarak görülmektedir. Özellik ile ülkemizde, Türk eğitmenler tarafından Türkçe kursunun verilmesi yabancılar için büyük bir avantajdır.

Türk eğitmenlerin kurslarda yer alması, pratik yapma imkanını arttırmakta ve öğrenim gören yabancılar ilk ağızdan doğru ve etkili konuşma biçimini kuralları ile birlikte, öğrenebilmektedir.

Türkçe eğitimin yabancılara kazandırılması konusunda uygulanan programlarda, diğer yabancı dil eğitimlerinde olduğu gibi, okumalar, kelime oyunları, imla kuralları, yazma yetenekleri, cümle yapıları gibi esaslardan meydana getirilmektedir. Bahsedildiği gibi en büyük avantajı, ülkede aynı dili konuşan bireylerin bulunmasıdır. Eğitim alan yabancı öğrenciler, kurumdan dışarıya çıktıkları anda eğitimde gördükleri dil ile karşılaşmakta ve pratik yapma şansını arttırarak, daha etkili bir öğrenim sistemine kavuşmaktadır.

Yabancılar açısından bakıldığında ise, bazı kelimelerde ve harflerde telaffuz açısından zorlanmalar olmakta, ancak kursların eğitim sistemleri sayesinde, bu hatalar giderilerek düzgün cümle yapıları ile akıcı bir konuşma yeteneği sağlanmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.