Türkçe Konuşmak Zor Mu?


Her dil, kendine has bir karaktere sahiptir. Dilin yapısını mensup olduğu dil ailesi ve tarihi gelişimi belirler. Bir dili öğrenebilmek için pratik yapmak, gramer öğrenmek, sözcük haznesi edinmek tek başına yeterli değildir. Tüm bunları iyi bir şekilde organize etmek gerekir. Bilhassa Türkçe gibi karmaşık kurallara sahip bir dilde mutlaka bir uzman yardımı alınmaktadır.

Türkçe, kökeni 2500 yıl öncesine kadar uzanan bir dil olarak biliniyor. İlk olarak Altay bölgesinde ortaya çıkan bu dil günümüze kadar büyük değişimler yaşayarak gelmiştir. Tarih boyunca Moğolca, Çince, Arapça, Farsça, Hintçe, İngilizce, Fransızca gibi birçok farklı dille etkileşime geçmiş ve günümüzdeki hâlini almıştır.

Türkçenin Asya kökenli bir dil olduğu biliniyor. Ancak etkileşimde bulunduğu diller yalnızca kelime haznesinde değil gramerinde ve sözcük kurulumunda da etki etmiştir. Dolayısıyla bu dili öğrenebilmek için iyi bir Türkçe kursu gerekir. Kendi başına dil öğrenmek imkânsız olduğu gibi, Türkçe diğer birçok dilden daha çetrefilli bir yapıya sahiptir dolayısıyla bu şekilde öğrenilemez.

Anadili İngilizce, Fransızca, Arapça gibi çekimli bir dil olan kişilerin Türkçe öğrenmesi elbette kısa sürmeyecektir. Bunun sebebi Türkçenin eklemeli bir dil olmasıdır. Ancak başka dillerle iç içe geçmiş olması öğrenmeyi daha zor kılmaktadır. Bu bakımdan Türkçeyi anadil seviyesinde öğrenebilmek için mutlaka bir uzman yardımı almak gerekecektir. Profesyonel eğitmenler yardımıyla bu dili öğrenmek imkânsız değildir.

Türkiye’de uzun süreli kalmayı planlayan, burada çalışmayı veya eğitim görmeyi düşünen herkesin Türkçeyi öğrenmesi gerekir. Bu dili bilmemek gündelik hayatta ciddi bir iletişim kopukluğu yaratacaktır. Nitelikli bir şekilde öğrenebilmek için ise Türkçe kursları tarafından sağlanan eğitimden yararlanılmalıdır. TAD kurslarıyla nitelikli bir eğitim almak hiç zor değil.

Türk Amerikan Dernekleri yabancılar için Türkçe kursu alanında rakipsiz bir eğitim veriyor. Türkiye’de çalışan, eğitim gören ve bu ülkeye yerleşen birçok kişi TAD tarafından verilen kurslar sayesinde Türkçeyi anadil seviyesinde öğrendi ve gündelik hayatında başarı yakaladı. Etkili eğitim metotlarıyla hizmet veren TAD, 60 yıllık deneyimiyle Türkçe kursları vermektedir.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.