TOEFL Hakkında

2TOEFL – Test of English as a Foreign Language –  sınavı ana dili İngilizce olmayanların Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla Amerika’da New Jersey eyaletinde bulunan EducatinalTesting Service (ETS ) tarafından uygulanan sınav dünyanın pek çok merkezinden düzenlenir. Toefl sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren 4300 kolej ve üniversite tarafından doktora, yüksek lisans ve lisans programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrenciler için kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca dünya genelinde pek çok organizasyon, kurum veya şirket iş başvurusunda Toefl sınavında alınan iyi bir puanı İngilizce yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

Toefl sınavı nerede yapıldığına bağlı olarak 3 şekilde sunulur. Bunlar aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

  1. TOEFL CBT (BİLGİSAYARLI TEST)
  2. TOEFL IBT (İNTERNET ÜZERİNDEN TEST)
  3. TOEFL PBT (YAZILI TEST)

TOEFL sınavının içeriği; Sınav 4 ana bölümden oluşmaktadır ve toplam puan 120’dir. Her sınavdan 0 ile 30 arasında puan alınır.

Reading, akademik okuma parçalarını anlama becerisi ölçülecektir. Yaklaşık 4 makale 700 kelimeden oluşur ve her okuma parçası için 12 ya da 14 soru sorulur.  Sınav süresi 60 – 80 dakika aralığındadır.

Speaking, İngilizce konuşma becerisi 6 konu ile ölçülür. 2 tanesi verilen konu hakkında olur ve 4 tanesi de dinlenen ya da okunan konu ile ilgilidir. 20 dakika sürer.

Listening, İngilizceyi anlama becerisi dinleme ile ölçülen en fazla 6 sunumun olduğu bir sınav türüdür. Hepsi de 5 dakika kadar sürer. Her birinden de 6 soru sorulur. Karşılıklı konuşmalar da gerçekleştirilir ve 3 dakika uzunluğunda olan konular üzerinden 5 soru sorulur. Süresi 60 – 90 dakikadır.

Writing, kompozisyon yazma becerisinin ölçüldüğü sınavda 1 dinlenen, 1 de verilen konu hakkında yazmadır. 20 ya da 30 dakika kadar sürer.

TOEFL sınavının örneği; Sınav örnekleri ve çözümlerine internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun için https://www.ets.org/Media/Tests/TOEFL/pdf/SampleQuestions.pdf  adresinden yardım alabilirsiniz. Pdf formatı ile sunulan örnekleri çözerek gelişimize katkı sağlayabilir ve sınavda ne tarz sorular ile karşılaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

TOEFL kitapları; Türk Amerikan Derneği Mecidiyeköy  Toefl Kursu eğitiminde tüm dünyada, özelikle Amerika ve Kanada’daki üniversitelerde kullanılan ETS TOEFL iBT kitabı ile eğitim vermektedir. ETS TOEFL iBT kitabi sınavı düzenleyen kurum olan Toefl ETS kurumu tarafından yayınlanmaktadır. ETS TOEFL iBT kitabına ek olarak öğretmenler kendi hazırladıkları materyalleri kurs süresi boyunca kullanarak eğitimde çeşitlilik sağlamaktadır.

TOEFL sınav tarihleri;Yetkili sınav yerlerinde yılda 50 defadan fazla sunulur.Toefl sınav tarihlerin iwww.ets.org üzerinden kontrol edebilirsiniz.

TOEFL sınav süresi:  Toefl sınavındaki her bölümün süresi farklıdır ve süreler yukarıda açıklanmıştır. Toplam sınav süresi ortalama olarak 4 saat 30 dakika sürmektedir.

TOEFL sınav ücreti; Dolar üzerinden karşılanan ücret 185 dolar civarındadır. Ana kayıt ücreti dışında sınav yeri ya da tarihi gibi değişiklerde de farklı ücret talep edilir.

TOEFL IBT için ortalama puan kaç olmalıdır?: TOEFL IBT de her sınav 30 puandan oluşur ve en yüksek puan 120’dir. Sonuç olarak ortalama puan 79 olarak kabul edilir.

TOEFL sınav başvurusu; Başvurular online olarak internet üzerinden yapılır. ets.org/ toefl adresinden Registration Online bölümüne girilerek bir profil oluşturulur ve kredi kartı bilgileri ile kayıt işlemi tamamlanır.

TOEFL sınavının geçerlilik süresi kaç yıldır?: TOEFL IBT sınavının yasal geçerlilik süresi 2 yıl olarak düzenlenmiştir.

TOEFL sınavına hangi seviyeden başlamalıyım?;TOEFL sınavına girebilmek için Advanced düzeyinde İngilizce bilinmesi gerekir. Ancak sınava hazırlık kursuna katılabilmek için en az Intermediate seviyesinde olunmalıdır. TOEFL için kursa başlamadan önce Türk Amerikan Derneği seviye tespit sınavları yapar ve dil bilimi seviyesi intermediate’den düşük olan kişileri ilk önce bu seviyeye çıkarmak için eğitim verir. Toefl sınavı için gerekli olan Advenced seviyesine gelene kadar da eğitim süreci devam eder.