Proficiency Sınavı Bilgiler


Üniversiteler tarafından hazırlanan hazırlık sınavıdır. Her üniversite için sınav tarihleri farklılık gösterir ve her kurumun hazırladığı sınav farklıdır.
Proficiency sınavına katılım ücretsizdir. Sınavda İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümleri yer alır. Speaking yani konuşma sınavı farklı bir günde de yapılabilir.
Bu sınav üniversitelerin bünyesinde gerçekleştirileceğinden genel bir soru tarzı bulunmamaktadır. Sınava hazırlamak isteyenlerin yeterli seviyede dil bilgisi, iyi bir kelime bilgisi olması gerekir. Ayrıca sınava katılacak olan öğrencilerin konuşma için sınavdan önce bolca pratik yapması gerekir. Hazırlık atlama yani proficiency sınavında başarılı olan öğrenciler direk olarak 1. sınıfa kaydolacakları için üniversiteden bir yıl erken mezun olmaları söz konusudur. Ayrıca hazırlık sınavını başarıyla geçtikten sonraki ilk senede İngilizce derslerinden muaf olunabilmektedir. Ancak tüm bunlar üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir.

Sınavda başarısız olan öğrenciler ise hazırlık sınıfına kaydolacaktır ama sınava giriş hakkı da üniversitelerin tasarrufuna göre değişiklik gösterir. Bazı üniversiteler nadir de olsa ikinci bir hak tanıyabilmektedir. Sınavda başarılı olmak ve bir yıl süresi olan hazırlık sınıfını atlamak isteyenler kurslardan yardım alabilir. Kurslarda sınavda çıkacak olan dört ana bölüm üzerinden kapsamlı olarak dersler verilmektedir. Ayrıca dersler haricinde üniversitelerin geçmiş sınavlarına benzer deneme sınavları da yapılacaktır. Bu sınavlarda katılımcının eksik kaldığı konular belirlenecek ve kişiye göre daha ideal bir yol izlenecektir.