Proficiency Kursu

Proficiency kursu

Proficiency kursu, proficiency yeterlilik testi için verilen kurstur.. Belirli seviyelerin anlaşılmasını değerlendiren bir başarı testi gibi görülebilir. Alanları belirlemek, tanısal bir test ile yapılır. Bir dersi tamamlamak için öğrencinin yeterli olduğunu gösterir.

Dil yeterlilik veya yeterlilik testlerinin çoğu unsurları dil kullanımında yaygın kategorileri içerir. Dört klasik unsur olan yazma, dinleme, okuma ve konuşma, sınavın içeriğinde bulunur. Testler farklı dil yetkinliğini veya yeterliliğini teşkil etse de her zaman bu dört alana ağırlık verilir.

Proficiency kursu,  öğrencinin yeteneğini tahmin etmeye çalışan bir sınav olan proficiency sınavı için verilir. Üniversiteye başlayacak olan adaylar, hazırlık atlama sınavı ile hazırlık sınıfı okumadan birinci sınıfa geçme hakkı kazanır.

Proficiency kursu İstanbul

Proficiency kursu almak bir yandan dil yeterliliği sağlarken diğer yandan da özellikle hazırlık sınıfı okunması zorunlu olan üniversite bölümlerinde 1 yıl kazanmak anlamına gelmektedir. Proficiency sınavı sonucu değerlendirme altına alınan öğrenciler genel olarak okuma, yazma, anlama ve konuşma olarak dört temel başlık altında sınava tabi tutulurlar. Birçok üniversitenin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği bu sınav sisteminde başarılı olan öğrenciler hazırlık sınıfını atlayarak 1.ci sınıftan itibaren eğitimlerine devam ederler. Diğer bir adlandırılma şekli olan hazırlık atlama sınavı öğrencinin tüm hayatı boyunca etkin dil kullanımı yapabilmesine olanak tanır. Proficiency kursu İstanbul ilinde birçok okulda yer alan sınava hazırlık amacı ile hizmet vermektedir. Bu üniversitelerin başında İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik üniversitesi ve daha birçok üniversite bulunmaktadır. Ders saatlerinin her yıla göre değişkenlik gösterdiği, Türk Amerikan Derneği tarafından profesyonel eğitmenler ile sunulan Proficiency kursu İstanbul ilinde başarı düzeyi en yüksek kurslar arasında yer almaktadır. Dil eğitimi alarak yetkin hale gelmek isteyen öğrencilerin seçimi olan Türk Amerikan Derneği kısa bir süreç içerisinde öğrencilerin eksik yanlarını tespit etmeleri ve yoğunlaşmaları için eğitim planlaması yapmaktadır. Doğru strateji ile bir yıl kazanma şansına erişen öğrencilerin her zaman aktif bir şekilde dil kullanımına da olanak sağlanmaktadır. Türk Amerikan Derneği Proficiency kursunda uzman kadrosu ile yıllardır hizmet sunmaktadır.

Proficiency kursu fiyatları

İngilizce bilmek ve aktif bir şekilde konuşabilmek kariyer, eğitim, sosyal kısacası birçok alanda daha aktif olmak anlamına gelmektedir. Çağın evrensel dili haline gelen İngilizce eğiminizi sadece okul hayatınızda kullanmış ve öğrenmiş iseniz eksik yanlarını tamamlamanız gereken büyük bir açıklık olduğu kesindir. Yazmak, okumak bir yana konuşabilmek adına dil kursuna giderek eğitim almak en etkili yöntemdir. Bu yöntem dahilinde eğitim hayatınızda sınıf atlama imkanına erişebilir, kariyerinizde önünüzde dil bilme şartının önüne geçebilirsiniz. Proficiency kursu, bilindiği üzere üniversitelerde hazırlık sınıfı olarak adlandırılan dil sınıfını direk geçebilmek için yapılan sınava hazırlayan bir kurstur. Proficiency  kursuna dahil olan öğrenciler bir yıl boyunca devam etmek zorunda oldukları ve açıkçası okul hayatlarında yıl kaybına neden olan bu sınıfı tek bir sınav sayesinde geçebilmektedir. Bu sınavda başarılı olmak için ise kursa gitmek, ders almak büyük önem arz eder. Profesyonel İngilizce üzerine gerçekleştirilen sınavda başarılı olabilmek adına Proficiency kursu fiyatları konusunda fikir edinmeniz ve uygun fiyat avantajları ile kurslarımıza dahil olmanız adına Türk Amerikan Derneği Dil Kursu merkezimizle iletişime geçebilirsiniz. Proficiency kursu fiyatları konusunda olduğu kadar başarılı bir sonuç alabilmeniz açısından eğitim planında da doğru yöntemler kullanan kurumumuzun sağladığı eğitim sizlerin yıl kaybını önlerken aynı zamanda aktif bir şekilde Amerikan İngilizcesi konuşabilmenize olanak sağlayacak kadar etkilidir.

Proficiency Sınavının Üniversitelere Göre Sorumlu Olunan Bölümleri

Bazı yerel yönetimler kişinin dil yetkinliğini bilmek için yeterlilik değerlendirmek zorunda kalır.  Bunların çoğu genişletilmiş kelime ve genişletilmiş dil becerileri ile birlikte, okuma, yazma ve duyduğunu anlamaya yöneliktir.  Dil yeterlilik modellerin kullanımı eğitmenler ve okullar için yararlıdır. Proficiency sınavının üniversitelere göre sorumlu olunan bölümleri ise şunlardır.

 • İstanbul Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Yeditepe Üniversitesi
 • TOBB Üniversitesi
 • Bahçeşehir Üniversitesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Atılım Üniversitesi
 • Aydın Üniversitesi
 • Kültür Üniversitesi
 • Haliç Üniversitesi
 • Işık Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Bilkent Üniversitesi
 • Başkent Üniversitesi

 

Proficiency sınav tarihleri: Her üniversite kendi web sitelerinde ya da bölüm panolarında sınav öncesi tarihleri açıklamaktadır.

Proficiency sınavına kimler başvurabilir: Üniversiteyi kazanmış ve alacağı eğitim öncesi hazırlık sınıfı eğitimine tabii tutulan her öğrenci başvurabilir.

Proficiency kursuna hangi seviyeden başlamalıyım?: En az intermediate seviyesinde olunması gerekir.

Proficiency kursu eğitim saatleri:  Eğitim saatleri her yıl gruplara ve eğitim müfredatına göre değişiklik göstermektedir.

Proficiency kursu için yayınları: Deneyimli öğretmen kadrosu eşliğinde sunulan Türk Amerikan Derneği materyallerini ve kurs katılımcılarının kendi seçtikleri materyalleri derslerde kullanarak proficiency kursu veriren destek vermeyi amaçlar.