Proficiency İstanbul Teknik Üniversitesi


Proficiency bir üniversiteye yeni girecek olan öğrenciler için hazırlanmış olan bir yeterlilik sınavıdır. Bu sınav dahilinde her üniversite kendi formatını kendi hazırlar. TOEFL ya da IELTS gibi karakterize olan bir sınav değildir. Sınav belli bir seviyede dil yeteneğinize sahip olup olmadığınızı belirlemek için hazırlanır. Üniversitenin bölümlerine göre gerekli gördüğü seviyeyi geçen kişiler hazırlık sınıfını atlayarak birinci sınıfa kayıt olur.

Proficiency sınavı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde diğer tüm okullardan çok daha zor şekilde hazırlanır. Ancak sınav soruları İngilizce kurlarına göre tasarlanmıştır. Genelde deneme sınavlarında olduğu gibi ilk sorular kolay şekilde başlar ve soru sayısı arttıkça kur zorluğu da artarken sorular zorlaşır. Sorular bazen kafa karıştırıcı bazen de çok net cevaplar ile karşınıza çıkar. Sınavda okuma- yazma, dinleme ve konuşma bölümleri yer alır. Çoğunluğu test formatında olan sınavda başarılı olmak için hem iyi bir konuşmacı olmanız gerekir, hem de dil bilgisi ve kelime haznenizin güçlü olması gereklidir. Aynı zamanda duyduğunuzu anlama yapısına da sahip olmanız lazımdır. Bu tür yetenekleri geliştirmek için ise kurs büyük bir avantaj olacaktır.

Proficiency sınavından başarı ile geçmek hem bir yıl olan hazırlık sınıfını atlamak hem de ilk yıldaki İngilizce derslerinden muaf olmak demektir. Bu şekilde diğerlerinden daha az sayıda dersleriniz olacaktır ve ilk yılınızda okul size daha fazla özgürlük tanımış olacaktır. Sınava hazırlanmak için ise http://www.tadmecidiyekoy.com/ adresini inceleyebilir ve 63 yıllık deneyimden yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce'nin önemi ve atılması gereken adımlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.