Nitelikli Bir İngilizce Eğitimi Nasıl Olmalı?


İngilizce, tüm dünyada en çok konuşulan ve bilinen dildir. Anadil olmadığı hâlde bu seviyede bilinen en yaygın dil olduğunu da söylemek gerekir. Hindistan, Çin gibi ülkelerde İngilizce bilen insanların toplam sayısı bu dilin konuşulduğu birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Dolayısıyla bu dilin uluslar arası alanda geçerli “resmi dil” olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Türkiye, İngilizcenin en çok öğretildiği ülkeler arasında yer alıyor. İlkokulda başlayan İngilizce eğitimi genellikle lisans öğretiminin ilk yılına kadar sürüyor. Ancak okullarda verimsiz bir dil eğitimi sağlandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Birçok kişi bu eğitimden sonra İngilizceye tam anlamıyla hâkim olamadan okuldan mezun oluyor.

Bu durum nitelikli bir İngilizce eğitiminin nasıl olması gerektiği sorusunu doğuruyor. Taksim gibi bölgeler başta olmak üzere birçok yerde gündelik yaşamda da gerekli olan bu dili öğrenmek için ciddi bir pratik ve teori uyumu gerekiyor. Bunun için de mutlaka İngilizceye hâkim olan ve bu dili öğretmek için gerekli eğitimi almış olan birinden ders almak gerekir.

İngilizce, gramer yapısı bakımından Türkçeden oldukça farklıdır. Bu yüzden İngilizceyi öğrenebilmek için önce “İngilizce düşünmeyi öğrenmek” gerekir. Bir kursun verebileceği temel eğitim İngilizceyi düşünce sistematiği hâline getirmek olmalıdır. Bunun yolu ise gramer, sözlük ve pratik konularında iyi bir eğitim vermekten ve öğrenmek isteyen kişiye üretkenlik sağlamaktan geçer.

İngilizce eğitimi veren kişinin bu dili bilmesi yetmez. Bu konuda formasyon sahibi olması ve eğitim verebilecek nitelikte olması gerekir. Bu bakımdan Taksim İngilizce kursu için müracaat edilecek kuruma başvururken nitelikli, profesyonel elemanlarla çalıştığından emin olmak son derece önemlidir. Ayrıca kursun eğitimde nasıl bir metot kullandığını da göz önünde bulundurmak gerekir.

İstanbul merkezli hizmet veren Türk Amerikan Derneği Levent İngilizce kursları bu alanda tamamen güvenilir bir eğitim sağlıyor. Dernek tarafından sağlanan kurslara başvurarak nitelikli bir eğitim alabilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Kurs ücretleri hizmete göre oldukça uygundur. Dernek bünyesindeki kurslarda anadili İngilizce olan ve eğitim alanında yeterliliğini kanıtlamış profesyonel eğitmenler bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.