Ne Kadar Sürede İngilizce Öğrenilir ?


ingilizce ne kadar surede ogrenilir1İngilizce şu kadar sürede öğrenilir tarzı yorumlar ve beklentiler gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü herkesin öğrenme yeteneği ve bilgisi farklı düzeylerdedir. Seviyeleri sindirerek ilerlemek en doğru yöntemdir. Yeni bir dil öğrenmek süre isteyen bir durumdur. Bununla beraber kişinin azmi ve isteği de bu tür konularda son derece önemlidir. İngilizce Kursları insan beynini açarak içerisine bir şeyler serpiştirip büyümesini bekleyen yerler değildir. Bununla beraber İngilizcenin 8 ayda öğrenilebileceği gibi 8 yılda öğrenilemeyeceğini de söylemek gerekir. Bu konuya etki eden şeyler arasında kişinin bulunduğu seviye, o an ki İngilizce bilgisi ve eğitim seviyesinin kalitesi gibi onlarca etken sayılabilir.

İngilizce Kursu ancak öğrenmeye iştahlı bir öğrenci ve öğretmeye iştahlı bir öğretmen ile anlam kazanabilir. Bir dili öğrenmek demek birkaç kalıp cümle ezberleyerek yeri geldiğinde onları kullanmak demek değildir. Dil öğrenmek demek söz konusu dili her anlamda sindirmek anlamına gelir. Bu da süre ve çalışma isteyen bir iştir. Elbette ki Indermediate seviyesinde ki bir kişi ile Elementary seviyesinde ki bir kişi için bu sürenin bitişi bir olmayacaktır. Örneğin A2 seviyesinde olmayan bir kişi yurt dışında yabancı dil bilmiyor olarak nitelendirilmektedir. Bu sorunun net bir cevabını vermek son derece zor ve hatta mümkün değildir. Çünkü başkasının beyniyle değil kendi beyninizle hareket ediyorsunuz. Bu da sizin kendi sürenizi kendiniz öğrenmeniz veya bilmeniz anlamına geliyor.

Eğer herhangi bir İngilizce Kursu size net İngilizce öğretme tarihi veriyorsa emin olunuz ki bu gerçekçi ve doğru bir reklam değildir. Bu durum tamamen umut ve emek sömürücülüğüne girer. Şu kadar süre de İngilizce öğretiyoruz veya şu kadar sürede İngilizce öğrenirsin diyenlere sorulması gereken net soru ise Kime göre ve neye göredir. Uluslararası geçerliliği olan bir dil sertifikasının sahibi olabilmek düzenli ve verimli bir çalışma gerektirir. Ülkemizde bu seviyede eğitim veren ve öğrenci memnuniyeti odaklı çalışan pek çok yetkin kurum bulunmaktadır. Öğrenci gerekli ilgi ve alakayı göstererek ‘’en kısa’’ sürede Uluslararası geçerlilikte bir dil sertifikasının sahibi olabilir.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Yazma Programı başlıklı makalemizde ingilizce, programı ve yazma hakkında bilgiler verilmektedir.