Kimler İngilizce Öğrenebilir?


Eğitimde olduğu gibi, İngilizce öğrenmekte de, her hangi bir sınırlandırma ya da sınıflandırma bulunmamaktadır. Eğitimin olmadığı gibi, İngilizce öğrenmenin de yaşı yoktur. Hiçbir şey için geç kalınmış değildir. İsteyen herkes, beklentileri doğrultusunda, İngilizce kursları aracılığı ile yabancı dil öğrenebilir. Bazı bireyler, İngilizce kursu eğitimleri sayesinde, sadece derdini anlatmayı, bazı bireyler kültürel, sosyal ya da mesleki açıdan ilerleme kaydetmeyi hedeflemekte ve bu hedeflerine ulaşmak maksadı ile Şişli veya Mecidiyeköy İngilizce kursları şeklinde araştırmalara girişmektedir. Araştırma yapanlar incelendiğinde, farklı yaş gruplarından ya da farklı sosyal statülerden bireylerin müracaat etmiş olduğu gözlenmektedir. Ancak, kurslara müracaat edenlerin genelinin, genç yaşlarda olması sevindirici ve umutlandırıcı bir durum olarak görülmektedir. Genç nüfus, ister Mecidiyeköy civarında olsun ister ise Şişli, İngilizce kursu veren kurumlara ilgi göstermekte ve geleceğini, yabancı dil desteği ile şekillendirmeye çalışmaktadır.

Yabancı Dilin Hayattaki Önemi

Yabancı dilin, özellik ile İngilizcenin, bireylerin hayatında, önemli etkileri bulunmaktadır. Bu etkileri, sosyal etkiler, mesleki etkiler ve kültürel etkiler olarak sınıflara ayırmak mümkündür. İngilizce kursları, verilen eğitimler sayesinde, sayılan 3 grubu da artı değerler katmaktadır. İngilizce kursu sayesinde öğrenilen yabancı dil, her hangi bir şekilde, değişik kültürler hakkında bilgi sahibi olunmasına katkı sağlamaktadır. Bu katkı, bazen yazılı ve görsel araçlar ile bazen yurt dışına yapılan seyahatler ile bazen ise, Şişli ve Mecidiyeköy gibi birçok bölgede bulunan yabancılar ile irtibata geçilmesi sureti ile pekiştirilmektedir. Sosyal çevrenin genişlemesi ve bu sosyal çevreye yabancı kültüre sahip bireylerin alınması da, yabancı dil öğrenmenin zevkini ve hoşnutluk duygusunu ön plana çıkarmaktadır. Çalışma hayatı ya da iş hayatı olarak tanımlanan ortamda, yabancı dil bilgisinin bulunması ise, bireyin farklı personel sınıfına alınmasına, çoğu zaman ek ödemeler ile karşılaşmasına ve bazı durumlarda, yurt dışı temsilciliklerde görevlendirilmesine neden olabilmektedir. Kısacası, İngilizce öğrenmek, insan hayatını olumlu yönde etkileyen bir kavram ile tanışmak anlamına gelmektedir. Eskilerin dediği gibi, bir dil bir insan mantığı devreye girmekte ve her kültürden farklı insanlar ile tanışarak, değişik medeniyetler hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.