İyi Bir İngilizce Kursu Nasıl Olmalıdır?


Türkiye’de hizmet veren birçok yabancı dil kursu bulunuyor. İngilizce, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de anadil olmadığı hâlde en çok konuşulan dildir. Dolayısıyla bu kurslar arasında İngilizce kurslarının diğerlerine nazaran daha çok rağbet gördüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak herhangi bir kurs tarafından verilen dil eğitimini alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor.

İngilizce bilmek, eğitim vermek için tek başına yeterli değildir. Nasıl anadili Türkçe olan ya da Türkçe bilen biri sadece bu niteliğiyle Türkçe dil bilgisi dersi veremezse aynı durum İngilizce ya da diğer diller için geçerlidir. Dolayısıyla herhangi bir kurs tarafından sağlanan eğitimi alırken eğitmenlere dikkat edilmelidir.

Başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentler olmak üzere Türkiye genelinde her geçen gün başka bir İngilizce kursu açılıyor. Hepsinin aynı şekilde nitelikli olmadığını tahmin etmek zor olmayacaktır. Birçok kursun kalitesiz bir eğitim verdiğini belirtmek gerekir. Bu kurslar size zaman ve para kaybından başka bir şey getirmeyecektir.

İyi bir kursa başvurarak İngilizcenizi anadil seviyesinde geliştirebilirsiniz. Kursun profesyonel eğitmenlerle çalıştığından emin olmalı ve mümkünse müfredatına göz atmalısınız. Bununla birlikte herhangi bir kursa başvururken o kurstan daha önce eğitim almış kişilere danışmanız faydalı olacaktır. Zamanınızı ve bütçenizi uygun bir şekilde kullanarak İngilizcenizi geliştirmek için doğru kursa başvurmanız yeterli olacaktır.

İyi bir İngilizce kursunun profesyonel eğitmenlerle çalışmakla birlikte etkili bir metot uyguluyor olması gerekir. Gramer, sözlük gibi kaynakları, okuma, yazma, dinleme gibi pratik etkinlikleri etkili bir şekilde organize etmeli ve İngilizcenin tam anlamıyla öğrenilmesini sağlamalıdır. İstanbul’da bulunan Türk Amerikan Derneği kurslarına bu konuda güvenebilirsiniz. Bu kursa başvuran birçok kişi İngilizce konusunda oldukça başarılı olmuştur.

Türk Amerikan Derneği bünyesinde faaliyet gösteren İngilizce kursları ile İngilizcenizi anadil seviyesinde geliştirebilir, okuma, yazma ve anlama gibi alanlara hâkim olarak “advanced” seviyesinde dil öğrenebilirsiniz. Kurs yalnızca profesyonel eğitmenlerle çalışmamakta, İngilizceyi tam anlamıyla öğrenmeniz için en etkili yöntemleri uygulamaktadır. Size özel bir eğitim ile bu dili kısa sürede öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.