İngilizceyi Nasıl Akıcı olarak Konuşabilirim?


Pek çok insan çok iyi derece de gramer ve de kelime bilgisine sahip olsa da İngilizce konuşurken kendilerini pek rahat hissedemez ve de doğal olarak akıcı olarak konuşamaz. Çok iyi İngilizce bilindiği halde akıcı bir şekilde konuşulamamasının temel nedeni kişinin kendi olan güvensizliğidir. Taksim İngilizce kursları bu güvensizliği yenmek için öğrencilerine bol bol konuşmak pratiği yaptırır. Pratik yapmak İngilizce konuşma konusunda hem özgüveni yerine getirir hem de İngilizce olarak hızlı düşünmeye yardımcı olur. Ayrıca akıcı olarak İngilizce konuşmak isteyen kişilerin hata yapmaktan korkmamaları gerekir. İngilizce konuşmaya başlandığında gramer çok iyi biliniyorsa olsa bile kişiler başlarda hata yapacaklardır. İngilizce konuşmaya başlandığı ilk zamanlar gramerden ziyade kendi derdini anlatmaya özen göstermek gerekir.

Levent İngilizce Kursları artık konuşabilecek seviyeye geldiklerinde çok fazla gramere yoğunlaşmamalarını tavsiye eder. Düzgün bir gramer ile konuşmak elbette ki son derece önemlidir ama konuşurken bir YDS öğrencisi gibi tüm gramere ihtiyaç duyulmaz. İnsanlar nasıl ki anadilinde cümle kurarken gramerden ziyade ne anlatmak istediklerine yoğunlaşıyorlarsa öğrendikleri ikinci bir dilde de aynı şekilde davranmaları gerekir. Konuşmadan önce kurulacak olan cümlenin gramerini düşünmek kişiyi sadece yavaşlatır ve kafasını karıştırır. Aynı şekilde kuracağınız cümleyi kafanızda İngilizceye çevirmeye çalışmayın. Sadece söylemek istediğiniz şeyi İngilizce olarak anlatmaya başlayın. Göreceksiniz ki bu şekilde kelimeleri daha akıcı ve de düzgün bir şekilde kurabiliyorsunuz.

Pek çok İngilizce kursu öğrencilerine İngilizce olarak okumalar ve de dinlemeler yapmasını önerir. Bu konuşmanın akıcılığını arttıracak bir durum olsa da yeterli değildir. Kişinin İngilizce bilgisini geliştirmesi konuşmasının da akıcı olmasını sağlar ve kişilerin İngilizce bilgilerini geliştirebilmeleri için okuyup duydukları şeyleri araştırmaları gerekir. Akıcı olarak İngilizce konuşmak isteyenlerin çalışma şeklini dinleme – konuşma ve okuma olarak yapmaları gerekmektedir. Nasıl ki bebekler önce çevresinden dinledikleri sesleri telaffuz etmeye başlıyor ve okuma yazma öğrendiklerinde okumaya başlıyorlarsa yetişkin insanların da ikinci bir dili öğrenme süreçleri bu şekilde işlemelidir. Son olarak konuşan kişilerin doğru aksan ile konuşmaya çalışmaları gerekmektedir. Bu hem ilerde dili doğru kullanmaya hem de kalıcı yapmaya yarar.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Konuşken Yapılmaması Gereken Hatalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.