İngilizceyi Anadil Seviyesinde Öğrenmek


Dil öğrenmek, çok yönlü ve farklı pratikleri olan bir faaliyettir. Dili gündelik yaşamada basit bir konuşma seviyesinde yani halk arasında bilindiği üzere “çat pat” öğrenmek zor değildir. Ancak bunun gündelik konuşmalarda bile yetersiz kalan bir seviye olduğunu belirtmek gerekir. Bir dile tam anlamıyla hâkim olabilmek için onu anadil seviyesinde öğrenmek gerekir.

İnsan beyni, birkaç dil öğrenecek kapasiteye sahiptir. Zannedilenin aksine dil öğrenmek doğrudan zekâ ile bağlantılı bir faaliyet değildir. Dil öğrenmenin temel olarak bilgi ve pratik bütünü gerektirdiğini belirtmek yanlış olmayacaktır. Bunun için ise Mecidiyeköy civarında bulunan İngilizce kurslarına göz atmak ve aralarından nitelikli bir kurs seçmek faydalı olacaktır.

Dil öğrenmenin tek başına yapılabilecek bir faaliyet olmadığını öncelikle söylemek gerekiyor. Kitap, sözlük, video gibi materyaller bir yere kadar yardımcı olabilir ancak bilginin ve pratiğin nitelikli bir şekilde organize edilmesi konusunda eksik kalacaktır. Söz konusu aktivite ancak dil öğretimi konusunda formasyon almış birinin yardımıyla gerçekleştirilebilir. Aksi takdirde eksik bir öğrenimden fazlasına sahip olunmayacaktır.

Dil, yalnızca bir gramer ve kelimeler bütünü değildir. Her dilin ayrı bir sistematiği, düzeni ve ahengi bulunmaktadır. Dilin beslendiği bir kültür vardır. Dolayısıyla dil öğrenmek yalnızca sözlük ve gramer çalıştıktan sonra yabancılarla pratik yaparak gerçekleştirilebilecek bir faaliyet değildir. Bunun için mutlaka Şişli gibi yerlerde bulunan İngilizce kurslarına bakılmalıdır.

Tüm bunlarla birlikte, İngilizceyi bilmek dil öğretmek için de yeterli değildir. İngilizce anadil seviyesinde biliniyor olsa bile dil öğretmek bir uzmanlık işidir ve ancak bu işin eğitimini almış, lisanslı kişiler tarafından yapılabilir. Bu bakımdan her İngilizce kursuna güvenmemeniz gerekir. Türk Amerikan Derneği İngilizce kurslarıyla bu dilli anadil seviyesinde öğrenebilirsiniz.

Türk Amerikan Dernekleri tarafından verilen İngilizce kursu öncelikle eğitim metotları bakımından diğerlerinden ayrılmaktadır. Kursun temel amacı bilginin ve pratiğin nitelikli bir şekilde organize edilerek dilin en kısa sürede öğrenilmesidir. Dernek bünyesinde çalışan eğitmenlerin çoğu anadili İngilizce olan kişilerdir. Tamamının İngilizce öğretimi konusunda formasyon sahibi olduğunu da belirtmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğrenmek Uzun Zaman Alır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.