İngilizceyi Anadil Seviyesinde Öğrenmek İçin Ne Yapılmalı


Günümüzde ilkokuldan lisans eğitiminin ilk yılına kadar İngilizce eğitimi veriliyor. Ayrıca bazı fakülteler ve bölümlerde bunun dışında da İngilizce eğitim verilmekte ve hazırlık sınıfları açılmakta. Ancak bu duruma rağmen Türkiye’deki birçok kişinin İngilizceye anadil seviyesinde hâkim olmaması üzerinde tartışılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu süre göz önüne alındığında, 10 yıla yakın bir İngilizce eğitim süresi olduğunu görmek mümkün. Bu süre boyunca eğitim görmüş olmasına rağmen İngilizce öğrenemeye  kişilerin ise bir metot sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirtmek gerekiyor. Doğru bir metot uygulanmadığı sürece eğitim süresi ne kadar uzun olursa olsun bu dili anadil seviyesinde öğrenmek zor olacaktır.

İngilizce, yapı bakımından Türkçe’den oldukça farklı. Türkçe sondan eklemeli bir Ural-Altay diliyken İngilizce Germen dilleri sınıfında yer alıyor. Gramer, kelime haznesi, kelime ve cümle kurumu bakımından oldukça farklı bir yerde bulunuyor. Dolayısıyla bu dili öğrenmek için bir İngilizce kursu almak ve iyi bir eğitim alındığından emin olmak gerekiyor.

Dil öğrenimi asla kendi başına yapılabilecek bir iş değildir. Gramer çalışma, konuşma, yazma ve dinleme pratikleri gibi meseleler ancak uzman birinin yardımında yapılabilir. Elbette her insan kendi başına pratik geliştirme olanağına sahiptir ancak bu şekilde dil eksik öğrenileceği gibi, geri dönüşü zor bir yola girmek de mümkün olacaktır. Bu bakımdan yapılacak en iyi iş Türk Amerikan Derneği tarafından verilen kurslara katılmaktır.

Türk Amerikan Derneği, yalnızca belli yerlere yoğunlaşmış bir eğitim sağlamıyor. Derneğin temel amacı kaliteli bir dil eğitimi vermek ve kursiyerlerin İngilizceyi anadil seviyesinde öğrenmelerini sağlamak. Bu bakımdan oldukça etkili bir sistem uyguladıklarını da belirtmek gerekir. TAD kursları Mecidiyeköy bölgesinde 60 yıldan uzun bir geçmişe sahip olarak hizmet vermektedir.

Şişli ilçesinde bulunan dernek bünyesindeki eğitmenlerin tamamı bu alanda uzman ve lisanslı kişiler olmakla birlikte bazıları anadili İngilizce olan eğitmenlerdir. TAD tarafından verilen İngilizce kursları ile İngilizceyi anadil seviyesinde öğrenebilir, iş hayatında ve eğitim yaşamında başarıya ulaştıracak seviyeye getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.