İngilizcenin İş Hayatındaki Önemi


Uzakdoğu’da üretilen bir malın Türkiye’deki küçük ölçekli bir işletmede satılıyor olması sınırların ticaret için önemsiz bir hâle geldiğini gösteriyor. Belli bir büyüme elde eden her firmanın bir şekilde yurtdışıyla irtibata geçmesi gerekiyor. Bunun yolu da İngilizce bilen elemanlar çalıştırmaktan geliyor. Dolayısıyla bugün iyi bir kariyer elde etmek için İngilizcenin şart olduğunu belirtmek doğru olacaktır.

İş ilanlarına göz attığınızda birçok firmanın öncelikli şart olarak gelişmiş seviyede İngilizce bilgisini şart koştuğunu görmeniz zor olmayacaktır. Her firma elemanlarının yurtdışındaki bağlantılarla gerek telefon gerekse mail yoluyla zorlanmadan bağlantı kurabilmesini ister. Bu bakımdan kariyer planı yapmadan önce Taksim İngilizce kursu yardımı almanız gerekecektir.

Gündelik yaşamda kullanılan bir İngilizce sizi iş hayatında başarıya taşımak için yeterli olmayacaktır. Ticaret, finans ve iş jargonunda kullanılan İngilizce gündelik yaşamdakinden farklıdır. Hatta gündelik kullanımda farklı bir anlama sahip olan bir kelime, iş jargonunda başka bir şey ifade edebilir. Dolayısıyla iyi bir kariyer sahibi olabilmek için sadece İngilizce öğrenmek değil, iş İngilizcesine yoğunlaşmak gerekir.

“Business English” adıyla bilinen iş İngilizcesi birçok yerde üzerinde yoğunlaşılması gereken bir jargon olarak kabul edilir. Dolayısıyla kariyer basamaklarında yükselebilmek için sizi iş İngilizcesi alanında uzmanlaştıracak Taksim İngilizce Kursları tercih etmeniz son derece önemlidir. İyi bir İngilizce kursunu tercih ederek bu alanda uzmanlaşabilirsiniz.

TOEFL gibi sınavlar akademik alanda olduğu kadar iş alanında da önemlidir. Eğer yurtdışında kariyer yapmak istiyorsanız bu tür sınavlara girerek belli bir puan almanız gerekir. Çalıştığınız iş kolunda ne kadar uzman olursanız olun, İngilizce bilginiz “gelişmiş” olarak kabul edilen seviyenin altındaysa başarılı olmanız ve kariyeriniz için doğru bağlantıları kurmanız imkânsız olacaktır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında iş hayatınızda başarılı olabilmek için iyi bir İngilizce eğitimi almanız gerekir. İstanbul merkezli Türk Amerikan Dernekleri başta Taksim olmak üzere çeşitli yerlerde İngilizce kursu vermektedir. Derneğin kurslarında İş İngilizcesi alanında uzman eğitmenler görev yapmaktadır. Kariyer basamaklarında yükselmeniz için gerekli olan eğitimi TAD kurslarında alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.