Hayatımızda İngilizce’nin Yeri


Gelişen ve sürekli büyüyen insan ilişkileri ile ticari ilişkilerde, yabancı dil bilmenin önemi, her geçen gün artmaktadır. Eskiden, yabancı dil bilmenin, her hangi bir önemi bulunmaz iken, günümüzde bu anlayış, tersine dönmüş ve yabancı dil bilmeyen bireyler, özellik ile meslek edinme konusunda, ikinci plana atılmaya başlanmıştır. İstanbul, Mecidiyeköy ya da Şişli gibi bölgelerde yaşıyor ya da bu bölgelerde, her hangi bir işletmede görev alıyor iseniz, bahsedilen durum ile karşılaşmış olma ihtimaliniz, oldukça yüksektir. Yabancı dil öğrenilmesinde, geçmişte uygulanan klasik yöntemler ya da devlet kurumaları tarafından verilen eğitimler, ne yazık ki, yetersiz kalmaktadır. Bireyler, her ne kadar bu kurumların eğitimleri ile yabancı dil konusunda bilgi sahibi olsa da, hayatlarını etkileyecek seviyede, yabancı dil öğrenememektedir. Değişen dünya anlayışında, bu açığın kapatılması ve yabancı dil öğrenilmesi, bir zorunluluk haline gelmiştir. Açığı kapatmak ise, İngilizce kursu veren özel eğitim kurumlarına kalmıştır. Bu tip kurslar, genelde,Mecidiyeköy İngilizce kursları olarak isimlendirilmekte, öncelikli olarak, İngilizcenin önemi üzerinde bilgilendirmeler yapmaktadır. Bireyler, yaşanan şartlarda, bilgilendirmeye gerek duymasa da, hayatlarının her anında, yabancı dil gereksinimi duymaya başlamakta ve Mecidiyeköy ya da Şişli gibi bölgelerde, hizmet sunan İngilizce kursları ile irtibata geçmektedir.

İngilizce Kursu Kimlere Eğitim Verir?

İngilizce kursları, eğitim verilecek bireyler hakkında, her hangi bir ayrım yapmamaktadır. İngilizce kursu veren kurumlar için, önemli olan, bireylerin yabancı dil öğrenme isteğidir. Seviyeleri, sosyal sınıfları, eğitim durumları ya da yaş grupları her ne olur ise olsun, isteyen herkes, İngilizce kursu alma hakkına sahiptir. Belirli bir maddi bedel karşılığında verilen bu kurslar, tüm kesimleri kapsamakta olup, farklı programlar ve eğitim sistemleri ile İngilizce eğitimleri tamamlanmaktadır. Genelde, İstanbul’un Mecidiyeköy ya da Şişli bölgelerinde yaşayanlar, kurslara daha fazla ilgi göstermekte ve eğitim sistemleri ile programları hakkında, detaylı araştırmaya girişmektedir. Sınıfların belirlenmesinde ya da programların oluşturulmasında, kurumlar tarafından yapılan bir ayrım bulunmamaktadır. Yapılan ayrım, sadece, İngilizce seviyesi ve beklentiler ile ilgilidir. Günlük ihtiyacını karşılamak isteyen ya da her hangi bir sınavdan yüksek not alarak kariyerini yükseltmek isteyenler için, ilköğretim seviyesinde İngilizce verilmesinin bir anlamı yoktur.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.