İngilizce Sunum Yapacak Olanlara Tavsiyeler


Sunum yapmak son derece zor ve heyecanlı bir iştir. Hemen hemen herkes sunum yaparken nasıl başlayacağını, insanlara nasıl hitap edeceğini ve de sunumunu nasıl dikkat çekici hale getireceğini merak ederler.  Sunum yapmak son derece zor ve stresli bir işken bide İngilizce olarak sunum yapmak çok daha zordur. İngilizce sunum işine daha kolay ve daha keyifli bir hale getirmek için Mecidiyeköy İngilizce kursu hocaları sunum yapacak olan kişilere bu işi kolaylaştırmak için bir takım tavsiyeler veriyor. Bir sunumu daha keyifli bir hale getirip daha rahat bir şekilde halledebilmek için sunum içeriğini kendi ifadelerinizle hazırlamalısınız. Bu sayede hem sunumu yaparken daha rahat davranırsınız hem de sunumu daha rahat bir şekilde aklınızda tutarsınız.

Kendinizden emin olup sunumunuza daha fazla güvenmek sunumuzu daha önce gittiğiniz İngilizce kursu hocasına gösterebilirsiniz. Eğer daha önce kursa gitmediyseniz aynı işi İngilizcesine çok güvendiğiniz bir arkadaşınızdan da yapmasını rica edebilirsiniz. Sunum günü gelip çattığında sunum kürsünde hem akıcı bir şekilde konuşmak için hem de gün heyecanlanmamak için bol bol pratik yapmanız gerekmektedir. Vücut dilini kullanmak anadilinizde yaptığınız sunumlarda olduğu kadar İngilizce sunumlarda da önemlidir. Sunumunuzun etkisini arttırmak için ve de anlattıklarınızı daha iyi ifade edebilmek için sunum yaparken vücut dilinizi kullanmanız gerekmektedir. Yalnız kullanılan jest ve mimiklerin çok abartılı olmamasına özen göstermelisiniz. Bu hem sizin hem de sizi dinleyen kişilerin dikkatinin dağılmasına neden olacaktır.

Şişli İngilizce kursu hocaları iyi bir sunum yapabilmek için sunumun başında dikkati üstüne çekmesi lazım. Bunun için sunuma etkili giriş yapmak gerekir. Sunumu güzel bir şekilde hazırlamaya çalışmak son derece önemlidir fakat fazla mükemmeliyetçi olmak kişinin heyecan yapmasına ve kafasının karışmasına neden olur. Sunuma özgüvenli bir şekilde başlandığında ve doğru bir sunum akıcı bir İngilizce ile yapıldığında sunum esnasında olabilecek ufak tefek sorunlar kimsenin dikkatini çekmez. Sunumu dinleyenlerde kişilerde sizin ikinci bir dilde sunum yaptığınızın farkında olan kişiler olacaktır. bu yüzden ufak tefek aksaklıklar kimsenin gözüne batmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Seviyeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.