İngilizce Seviyeleri


Artık iş arayan kişilere İngilizce biliyor musunuz? Diye sorulmuyor, artık İngilizce seviyeniz nedir? Diye soruluyor. Bütün dünyada kabul görülen İngilizce seviyeleri vardır. A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak adlandırılan bu seviyeler ile artık kişilerin İngilizce seviyeleri belirleniyor ve İngilizce Kursları öğrencilerini kursa başlamadan önce seviyesini öğrenebilecekleri bir sınava sokup sonuçlarına göre kişileri bir sınıfa yerleştiriyorlar. A1 seviyesi Beginner olarak da bilinen seviyedir. Bu seviye başlangıç seviyesi olarak kabul edilir ve kişiler bu seviyede Alfabe, günler, renkler, aylar gibi kavramları ve de basit cümle yapılarını öğrenip A2 ya da Elemantary seviyesine geçerler. Bu seviyede kişi basit İngilizce kalıpları ve de Simple Tense olarak adlandırılan yapıları öğrenir. Bu seviyede ki kişiler sadece basit cümleler kurup onları anlayabilirler.

B1 ya da Pre Intermediate olarak adlandırılan seviyede kişi basit yapılı gramer kalıplarını bilir ve de kelime bilgisi A1 ya da A2 seviyeye göre çok daha fazladır. Bu seviyede ki kişiler aynı zamanda İngilizce konuşmaların ufak da olsa bir kısmını anlayabilir. Bu seviyeyi başarıyla tamamlayan kişiler ise B2 ya da Intermediate olarak adlandırılan seviye geçerler. Bu seviyede artık bütün gramer bilgisi neredeyse tamamlanmıştır ve de kelime bilgisi yeterli sayılabilecek bir düzeye gelmiştir. Bu seviyeye sahip kişiler duydukları bir İngilizce konuşmanın tamamını anlayamasalar bile konuyu genel hatlarıyla anlayabilirler ve kendilerini yeterince ifade edebilirler. Mecidiyeköy İngilizce Kursları bu seviyede ki insanların sadece bilgisinin yeterli olsa da geliştirilmesi gerektiğini düşünürler.

Şişli İngilizce kursları öğrencilerine son olarak C1 ve C2 seviyelerde işler verir. Bu seviyeler artık İngilizcenin son seviyeleridir. C1 ya da Upper İntermadiate seviyesini bitiren öğrenciler bütün grameri tamamen öğrenmiş kişilerdir ve bu kişiler İngilizce olarak pek çok konu hakkında sohbet edebilirler. Bu seviyeyi bitiren öğrenciler C2 seviyesine yani Advanced seviyesine geçerler. Bu seviyede kişiler artık konuşulanları eksiksiz bir şekilde anlarlar ve de İngilizce konuşmaları ne kadar hızlı olursa olsun anlarlar. Rahatlıkla İngilizce kitap okuyabilirler.

Bir önceki yazımız olan İş İngilizcesi Hangi Konuları Kapsar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.