İngilizce Resmi Yazışmalar Nasıl Yapılır


Resmi yazışmalara cevap vermek özenle yapılması gereken bir iştir. Kullanılan dile, de imla kurallarına ve de yazım yanlışı yapmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunu İngilizce bir şekilde yapmak anadilde yapmaktan çok daha zor ve stresli bir iştir. Mecidiyeköy İngilizce kursları işinde İngilizce olarak yazışma yapmak zorunda olanlar için bu işi kolaylaştıracak birkaç taktiği paylaşıyor. Öncelikle yazışmada kime hitap ettiğini düşünüp ona göre bir dil geliştirmek gerekmektedir. Genel bir kitleye karşı kullanacağınız dil ile önemli bir yere yapacağınız başvuru arasında ciddi farklılıklar olması gerekmektedir. Hem yazıyı yazan hem de yazıyı okuyacak olan kişi açısından yazışma dilinin açık olması önemlidir. Yazışmayı yapan kişi kullanacağı ifadenin kast ettiği şey dışında başka bir anlama gelmemesine dikkat etmelidir.

Şişli İngilizce kursu hocaları yapılacak yazışmalardan sayfa düzenin çok önemli olduğunu belirtiyor. Yazı yazacağınız konunun hem daha net anlaşılması için hem de yazıyı okuyacak olan kişilerin bu yazıyı daha net anlayabilmeleri için yazıda alt başlıklara ve ya açıklamalara yer verilmesi gerektiğini belirtiyor. Yazılan konuda pasif yerine aktif cümleler kullanılması yazışmayı daha düzgün ve de daha anlaşılır bir hale getirir. İngilizcenin pasif cümle yapıları Türkçeden çok farklı olduğu için pasif yapılar kullanılırken gramer hatası ya da anlatım bozukluğu yapma olasılığı çok daha fazladır.

İngilizcede de tıpkı Türkçe resmi yazışmalarda olduğu gibi kısalmalardan kaçınılmalıdır. İngilizce kursları kısaltmaları günlük konuşma dilinde size yardımcı olsun diye öğretmektedir. Bu kısaltmaları kesinlikle resmi yazışmalarda kullanmamanız gerekir. İngilizce yazışmalarda size yardımcı olacak kaliteli ve de İngiliz ya da Amerikanlar tarafından hazırlanmış bir sözlük mutlaka yanınızda olmalıdır. Resmi yazışmalarda kullanılan özel zarflar vardır. Bu zarfları yazınınızın içinde kullanmak hem yazınızın daha kısa sürede bitmesine hem de daha anlaşılır olmasına yardımcı olacaktır. Yazışmalarda kesinlikle resmi olmayan ifadeler kullanmayan. Örneğin want fili yerine geçen ve de günlük İngilizce de çok sık kullanılan wanna ifadesini resmi yazışmalarda kesinlikle kullanamazsınız ve son olarak yazınızda imla ve grameri eksiksiz bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğrenmeyi Daha Kolay Hale Getirmek İçin Teknolojiden Yararlanın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.