İngilizce Öğrenmek İçin Ne Yapılmalı ve Yapılmamalı?


Dil öğrenmenin gerekliliği, birtakım metot tartışmalarını da beyraberinde getiriyor. Özellikle İngilizcenin bu anlamda ciddi tartışma konusu olduğunu belirtmek gerekiyor. Her sezon binlerce kişi İngilizce kurslarına kayıt oluyor ve bu dili öğretme iddiasıyla üretilen DVD, kitap, video setleri yüksek satış oranları yakalıyor. Ancak tüm bunların gerçekten etkili olup olmadığı da tartışma konusu.

İngilizce öğrenimi konusundaki en büyük yanılgı, bu işin belli pratiklerle tek başına yapılabileceğidir. Altyazılı filmler izleyerek, şarkı sözlerini çevirerek, her gün belli bir sayıda kelime ezberleyerek ve bunun gibi faaliyetler yaparak Taksim İngilizce kursu yardımı almadan İngilizce öğrenilebileceği söylense de bunların herhangi bir şekilde gerçeği yansıtmadığını belirtmek gerekiyor.

Ezber, hiçbir disiplinde geçerli bir metot değildir. Özellikle dil öğretiminde sürekli olarak tekrarlanan ezberlere başvurmak faydasız olacaktır. Kelimelerin yerleştirilebileceği ve kullanılabileceği bir gramer düzeni olmadığı sürece, ezberlenen kelimelerin çoğu unutulacak kalanlar da işlevsiz bir şekilde kullanılacaktır. Böyle durumlardan kaçınmak için etkili bir metot uygulamak gerekir.

Diğer yandan, pratik yapmak İngilizce öğrenmek için çok önemlidir ancak tek başına yeterli değildir. Film izleyerek, sözlük yardımıyla kitap okuyarak, yabancılarla konuşarak yalnızca belirsiz bir pratiğe sahip olabilirsiniz. Bu işlemler sonucunda elde edeceğiniz dil gündelik konuşmalara bile yetmeyecek bir seviyede olacaktır. Bu bakımdan sağlam bir gramer temeli olmadan pratik yapmaktan kaçınmak gerekir.

İngilizce öğrenmek için yapılması gereken ise iyi bir gramer temeli edinmek, kelime haznesini ve konuşma, yazma, okuma pratiklerini bunun üzerine oturtarak ilerlemektir. Bunun için ise Taksim İngilizce kursları tarafından verilen yardıma başvurmak gerekir. Yeni bir dil öğrenmek uzman yardımı gerektiren bir iştir. İyi bir İngilizce kursuna başvurarak bu dili anadil hâline getirebilirsiniz.

Türk Amerikan Derneği kursları 60 yıldan uzun bir süredir Taksim bölgesinde aktif olarak hizmet vermektedir. Kurs bünyesinde anadili İngilizce olan eğitmenler de dâhil olmak üzere, lisanslı ve dil öğretimi konusunda yetkinliğini kanıtlamış kişiler hizmet vermektedir. Kurs fiyatlarının da verilen hizmete göre oldukça uygun rakamlarda olduğunu belirtmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.