İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Metot Nedir?


İngilizce, dünya çapında en çok kullanılan dil olarak biliniyor. Kullanım alanı yalnızca resmi dil olduğu Commonwealth ülkeleriyle ve diğer ülkelerle sınırlı değil. Siyasi yaşamdan iş hayatına, uluslar arası akademik camiadan ticarete kadar birçok alanda tekel sahibi olduğunu söylemek mümkün. İsveç’ten Malezya’ya kadar geniş bir alanda İngilizce bilerek seyahat edebilirsiniz.

Ancak bu durum birtakım soruları da beraberinde getiriyor. İngilizce öğrenme metotlarının oldukça tartışmalı olduğunu belirtmek gerekir. Nitekim gerek internette gerekse kitapevlerinde İngilizce öğrenmeye yardımcı olduğu düşünülen ya da tek başına yeterli olduğu iddia edilen kitap ve video setleri bulunuyor. Bu bakımdan İngilizce öğrenirken karar verilmesi gereken ilk konu metottur.

Dil öğrenmek bir anlamda bina inşa etmeye benzer. Gramer, dilin iskeletidir. Konuşma, yazma ve dinleme pratikleri, cümle kurma yöntemleri, sözlük çalışması bu iskeletin üzerinde yükselmelidir. Aksi takdirde etkili bir biçimde öğrenim yapmak mümkün olmayacaktır. Bu bakımdan İngilizce kursu tarafından verilen derslerden yararlanmak öğrenmek için tek yoldur.

Birçok kişi altyazılı dizi, film izleyerek, metinlerde bilinmeyen kelimelerin altı çizilerek belli bir süre içinde İngilizce öğrenilebileceğini iddia ediyor. Elbette bu metotlar yerine göre etkili olabilir ancak tek başına yeterli değildir. Nitekim gramer olmadığı sürece bunlar yalnızca eksik bir konuşma/yazma pratiği olarak dönecek ve kişiye tek faydası filmleri altyazısız izleyebilmek olacaktır.

Gramer de tek başına öğrenilebilecek bir şey değildir. İyi bir gramer kitabı bulmuş olsanız bile, bu ayrı bir metot gerektirir ve dil öğretimi konusunda eğitim almamış kişilerin bu alanda zorlanacaklarını belirtmek gerekir. Dil öğrenmek, teori ve pratiği organize ederek yapılacak bir eylemdir. En iyi yolu ise TAD tarafından verilen Şişli İngilizce kursları ile öğrenmektir.

Türk Amerikan Derneği, 60 yıldan uzun bir süredir Mecidiyeköy bölgesinde İngilizce kursu veriyor. Firmanın kurslarına katılan herkesin anadil seviyesinde İngilizce öğrendiğini belirtmek gerekiyor. Dil öğrenme amacınız ne olursa olsun, TAD kurslarına katılabilir ve büyük başarı elde edebilirsiniz. Kısa sürede etkili bir biçimde dil öğrenmek için bir an önce kayıt olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.