İngilizce Öğrenimiyle İlgili Bilinen Yanlışlar


Günümüzde ilkokuldan başlayarak üniversitenin ilk sınıfına kadar zorunlu İngilizce dersi veriliyor. Ancak bu derslerin verimli olmadığını ve birçok kişinin İngilizce öğrenmesine yardımcı olmadığını söylemek mümkündür. Okullarda verilen İngilizce dersleri verimsiz olduğu gibi, birçok kişinin aklında bu dille ve öğrenimiyle ilgili yanlış kanıların oluşmasına sebep oluyor.

Dil öğrenmenin yolu beyni en verimli şekilde kullanmaktan geçer. Dil öğrenmek tek başına pratik yapmayı ya da teorik çalışmayı değil, hepsinin en verimli şekilde kullanılmasını gerektirir. Özellikle İngilizce böyle bir organizasyon gerektiren bir dildir. Bu dili verimli bir şekilde öğrenebilmek ve hayatın her alanında hâkim olabilmek için dil öğrenimiyle ilgili yanlış kanıları bilmek gerekiyor.

  • Pratik, dil öğrenimi için tek başına yeterli değildir. Değişmez gerekliliklerden biri olduğu gibi, yalnızca pratiğe dayanarak dil öğrenmek verimsiz bir sonuç doğuracaktır. Yabancılarla konuşarak, yurtdışında bir süre yaşayarak öğrenilen dil, eksik bir gündelik kullanım dilinden ibaret olacaktır. Profesyonel bir yardım olmadan bundan ileriye gitmek mümkün değildir.
  • Gramer kitabı, sözlük, writing ve listening ses dosyaları gibi materyaller İngilizce öğrenimi için yeterlidir. Fakat bu konuda uzmanlaşmamış bir kişinin bu materyalleri etkili bir şekilde organize etmesinin imkânı yoktur. Dolayısıyla İngilizceyi tam anlamıyla öğrenebilmek için iyi bir şekilde eğitim veren İngilizce kursu bulmak gerekir. Zamanı verimli kullanmak ancak profesyonel bir eğitim ile mümkün olabilir.
  • Film, dizi gibi videoları altyazılı izlemek kelime-ses uyumunun kurulmasında yardımcı olacaktır ve eğitimin bir parçasıdır. Ancak kesinlikle tek başına yeterli değildir.
  • “Uykuda İngilizce öğrenme” gibi metotlar tamamen para tuzağıdır. İngilizce öğrenmek, uykuda ses dinlemeyi değil iyi bir şekilde organize edilmiş bir programı gerektirir

Tüm bunlar göz önüne alındığında, İngilizcenin ancak profesyonel bir eğitim ile öğrenileceği sonucu ortaya çıkmaktadır. Altmış yılı aşkın deneyimle hizmet veren Türk Amerikan Derneği bünyesinde yer alan İngilizce Kursları ile bu dili anadil seviyesinde öğrenebilir ve birçok alanda etkin bir biçimde kullanacak seviyeye gelebilirsiniz. Kurslara başvuru yaptığınızda seviyeniz tespit edilecek ve size uygun bir eğitim programı hazırlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.