İngilizce Öğrenimindeki Sorunlar Neden Kaynaklanır?


Türkiye, İngilizcenin ilk, orta ve yüksek öğretim kurumlarında zorunlu olarak verildiği ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’deki birçok kişi ilkokuldan başlayarak lisans eğitiminin ilk yılına kadar zorunlu İngilizce dersi alıyor. Türkiye, İngilizcenin iş alanında en çok kullanıldığı ülkeler arasında yer alıyor. Fakat birçok kişinin İngilizce ile ilgili sorunları bulunuyor.

Konuşma, yazma, dinleme, algılama gibi konulardaki eksiklikler İngilizce üzerindeki hâkimiyeti azaltır. Bu eksikliklerin oluşmasının birçok sebebi vardır. Bu uyumsuzluk yalnızca iş İngilizcesinde değil, gündelik hayatta kullanılan lisanda da sorun çıkarır. Dolayısıyla İngilizceye tam anlamıyla hâkim olabilmek ve bu dili başarılı bir şekilde öğrenebilmek için sorunları anlayıp bertaraf etmek gerekir.

İngilizce eğitimi almış ya da tek başına öğrenmiş kişilerin en büyük şikâyeti konuşma, anlama, yazma, okuma gibi alanlardan birinde eksikliklerinin olmasıdır. “anlıyorum ama konuşamıyorum”, “Okuyabiliyorum ama cümle kuramıyorum” gibi şikâyetler bu dille ilgili eğitim almış birçok kişiden gelmektedir. Bunun sebebi ise profesyonel yardımı olmadan kendi başına öğrenmek ya da niteliksiz bir İngilizce kursu tarafından verilen eğitimi almaktır.

Dil öğrenmek, beyni etkili biçimde kullanmayı ve iyi bir şekilde organize etmeyi gerektirir. Bir anlamda bina inşa etmeye benzediğini söylemek mümkündür. Dil, gramer üzerine inşa edilir. Gramerden sonra sözcük haznesini genişletmek ve öğrenilen dili pratiğe dökmek gerekir. Bunun için ise bir profesyonel yardımı almak gerekecektir.

Gramer öğrenimi, sözlük ve pratik alanındaki herhangi bir eksiklik, dilin eksik öğrenilmesine sebep olur. Örneğin yalnızca pratik yapan biri gündelik konuşmaya nispeten hâkim olsa bile basit bir metni dâhi okuyamaz. Yalnızca gramer ve sözlük çalışması yapan biriyse konuşulanları anlayamaz. İngilizce konusunda formasyon almamış birinin tüm bunları etkili bir şekilde organize edebilmesi imkânsızdır.

İngilizce öğreniminde sorun yaşamamak için profesyonel ve nitelikli bir eğitim veren kurslara gitmek gerekir. Türk Amerikan Derneği 60 yılı aşkın bir süredir İngilizce Kursları veriyor. Bu kurslarda İngilizce konusunda formasyon almış, çoğunlukla anadili İngilizce olan profesyonel eğitmenler çalışmaktadır. TAD kurslarına başvurarak İngilizceyi eksiksiz bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.