İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar


İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar

Dil öğrenimi, eskiden beri tartışmalı bir konu olmuştur. Özellikle bugün “dünyanın resmi dili” olarak bilinen İngilizcenin öğrenim metotlarıyla ilgili tartışmalar hâlâ sürmektedir. Dil öğrenmenin bir teori ve pratik bütünü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak doğru metot hakkında birçok farklı fikir bulunmaktadır ve bu fikirlerin neredeyse tamamı yanlıştır.

Bugün herhangi bir kitapevinde İngilizce öğrenmeye yaradığı söylenen kitap ve CD setlerini, hafıza kartlarını bulmak mümkün. Aynı şekilde internet üzerinde de ücretli ya da ücretsiz olarak izlenebilen video dersler mevcut. Ancak bunların verimliliğinin tartışmalı olduğunu söylemek gerekir. Bu materyallerin bir Levent İngilizce Kursu ile aynı verimi taşıdığını söyleyenler kesinlikle yanılmaktadır.

İngilizce öğreniminde en sık kullanılan materyallerin başında hafıza setleri gelir. Bunların tamamen para tuzağı olduğunu söylemek gerekir. Nitekim beynin uyku sırasında herhangi bir şey öğrenmesi imkânsızdır. Bir dili gramer çalışmadan, sözcük ezberlemeden, pratiğe geçirmeden, yalnızca uyurken arka planda çalan bir sesle öğrenmenin hiçbir yolu yoktur. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek isteniyorsa bu setlerden uzak durmak gerekir.

Bununla birlikte zannedilenin aksine yalnızca pratik yapmak nitelikli bir dil öğrenme olanağı sunmaz. Birçok kişi Taksim gibi turistik bölgelerde insanlarla konuşarak pratik yapma olanağı bulacağını düşünür ancak bu kesinlikle büyük bir yanlıştır. İyi bir gramer bilgisi olmadan pratik yapmak, yalnızca yeterliliği tartışmalı bir gündelik konuşma dili edinmenizi sağlayacaktır.

Tüm bu veriler göz önüne alındığında, dil öğrenmenin beyni organize ederek yapılan bir işlem olduğu sonucu çıkmaktadır. Gramer çalışma, sözlük bilgisi, okuma, yazma ve konuşma pratikleri gibi aktiviteler iyi bir plan içinde yapılmalı ve bunun için mutlaka bir uzman yardımı alınmalıdır. Profesyonel bir yardım alınmadan İngilizceyi nitelikli bir şekilde öğrenmek mümkün değildir.

İngilizce eğitimi için ihtiyacınız olan yardımı Türk Amerikan Derneği tarafından verilen Levent İngilizce kursları bünyesinde bulabilirsiniz. Kurslarda İngilizce eğitimi konusunda formasyon almış, lisanslı ve uzman hocalar çalışmaktadır. Kurslara başlayarak İngilizceyi kısa süre içinde öğrenebilir, etkili metotlarla geliştirerek anadil hâline getirebilirsiniz. Kurs fiyatları verilen hizmete göre oldukça uygundur.

Bir önceki yazımız olan İstanbul’da İngilizce Kursu Seçenekleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.