İngilizce Öğreniminde Etkili Metot Nedir?


Dil öğrenmek, her geçen gün daha ciddi bir zorunluluk hâline geliyor. Zannedildiği gibi yalnızca dış yazışmalarda veya uluslar arası seyahatlerde var olan bir zorunluluk değil. Bugün en basit iş kollarında bile İngilizce bilmek gerekiyor. Örneğin Mecidiyeköy bölgesinde büyük ajanslardan küçük işletmelere kadar neredeyse bütün kuruluşlar eleman alırken İngilizce bilgisini şart koşuyor.

Bu durum birtakım tartışmaları da beraberinde getirmektedir. İngilizce öğrenmenin bir zorunluluk olduğu tartışma götürmeyecek bir konudur. Ancak doğru metot seçimi gibi konularda birçok tartışma bulunmaktadır. İngilizce öğrenmek ya da İngilizcesini ilerletmek isteyen herkesin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü kurs seçiminde profesyonel eğitmenler ve metodoloji önemlidir.

Dil öğrenmek yalnızca gramer çalışarak ya da kelime ezberleyerek yapılabilecek bir iş değildir. Bir dili tam anlamıyla öğrenebilmek için o dilin beslendiği kültürel havzayı da bilmek gerekir. Bir kelimenin sözlük karşılığını biliyor ancak gündelik hayattaki ya da iş yaşamındaki kullanımını bilmiyorsanız bu durum yanlış çeviri yapmanıza sebep olacaktır. Yanlış bir kelime ise bütün bir metni mahvedebilir.

Bu durumu göz önüne bulundurduğumuzda İngilizce öğrenmenin bir bilgi ve pratik uyumu meselesi olduğu göze çarpmaktadır. İngilizceyi tam anlamıyla öğrenebilmek için gramer çalışmak, kelime ezberlemek, öğrenilen bilgileri okuyarak, yazarak, konuşarak kullanmak gerekir. Ayrıca aksan için dinleme faaliyetleri de önemlidir. Tüm bu aktiviteler yalnızca iyi bir eğitmenin yardımıyla organize edilebilir.

Dil öğrenmek için gereken eğitim ancak profesyonel eğitmenler tarafından verilebilir. Bununla birlikte metot ve öğrenme yöntemleri alana göre değişir. Gündelik konuşma diliyle iş İngilizcesinin ayrı bir yapısı vardır, dolayısıyla bu alanlarda ayrı yöntemler uygulanır. Ancak şişli civarında bir İngilizce kursu bakarken iyi yöntemlerle eğitim veren yerler bulduğunuzdan emin olmalısınız.

Türk Amerikan Derneği tarafından verilen İngilizce kursu bu dili tam anlamıyla öğrenmek isteyen binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir. Altmış yıllık bir tecrübeyle eğitim veren kurslarda etkili dil öğrenme metotları kullanılmaktadır. Kurslarda çalışan eğitmenlerin tamamı dil eğitimi konusunda formasyon almış ve uzmanlığını kanıtlamış kişilerden seçilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Nasıl Öğrenilmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.