İngilizce Öğrenimi Hakkında Yanlış Fikirler


İngilizce öğrenmenin günümüzde değişmez bir zorunluluk olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Eğitimden iş hayatına, teknolojiden kültürel faaliyetlere kadar birçok alanda başarılı olabilmek için bu dili anadil seviyesinde bilmek gerekir. Günümüzde İngilizce için kurs veren birçok kuruluş olduğu gibi, bu dili öğrettiği söylenen birçok kitap, CD ve set de satılmaktadır.

Ancak İngilizce öğrenimi konusunda yanlış fikirlerin bulunduğunu da söylemek gerekiyor. Kasıtlı ya da kasıtsız olarak yayılan bu yanlış fikirler, birçok kişinin İngilizceyi nitelikli bir şekilde öğrenmesinin önüne geçiyor. İngilizceyi öğrenebilmek için öncelikle doğru metotları öğrenmek ve yanlış, yaygın fikirler hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Kaynaklarınız ne kadar iyi olursa olsun, kötü bir metotla İngilizceyi öğrenme şansınız bulunmamaktadır.

  • “Uyurken İngilizce öğretme” iddiasında olan bütün ürünlerden uzak durmalısınız. Dil öğrenmek, okuma ve pratiğin bir arada yürütülmesi gereken bir faaliyettir. Sözel zekâyı ve işlem kabiliyetini organize bir şekilde kullanmayı gerektirir. Uyurken arka planda çalan bir ses dil öğrenmenize yardımcı olmayacaktır.
  • Yalnızca pratik de dil öğrenmek için yeterli değildir. Birçok kişi Taksim gibi yabancıların olduğu muhitlere gidip oralarda insanlarla konuşarak İngilizceyi anadil seviyesinde öğrenebileceklerine inanır. Ancak belli bir ülkede yıllardır yaşayan göçmenlerin o ülkenin dilini tam anlamıyla –sadece konuşarak- öğrenemedikleri gerçeği bu konuda bir fikir vermek için yeterlidir.
  • Gramer kitabı, sözlük gibi kaynaklarla tek başınıza İngilizce öğrenmeniz mümkün değildir. Bu kaynaklar ne kadar kaliteli olursa olsun, onları iyi bir şekilde organize edebilmek için bir profesyonelden yardım almanız gerekir. Levent İngilizce Kursu yardımı almadan bu konuda başarıya ulaşmak oldukça zordur.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, İngilizce öğrenmenin tek yolu iyi bir kursa başvurmak ve profesyonel eğitmenler tarafından verilen programlara uyarak istikrarlı bir şekilde ilerlemektir. İngilizce eğitiminde başarılı olabilmek için ise yapmanız gereken Türk Amerikan Derneği’ne başvurmaktır. Dernek bünyesinde profesyonel eğitmenlerin çalıştığı Levent İngilizce Kursları bulunuyor. Kurslara başvurarak İngilizcenizi geliştirebilir ve kısa sürede anadil seviyesinde bir pratiğe sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.