İngilizce Kur Seviyeleri Nelerdir ? Hangileridir ?


İngilizce eğitimde verilen kurlar eğitim seviyelerini belirtmektedir. Kurların 5 farklı seviyeye ayrıldığı söyleyebilir. Basitten gelişmişe göre sıralanışı ise Elementary, Pre-Indermediate, Indermediate, Upper-Indermediate ve Advanced’dir. Elementary, İngilizceye başlangıç veya diğere bir ifadeyle giriş seviyesini ifade ederken Advanced ise en gelişmiş seviyeyi ifade eder. Arada kalan diğer kurlar ise bu iki seviye arasında artış göstererek ilerleyen seviyelerdir. İngilizce Kursları, öğrencilerini bu kur seviyelerine ayırarak kişiye kendi seviyesinden ilerleterek öğretmeyi amaçlamaktadır. Kurlar ufak tefek farklılık gösterebilir ancak temel olarak bu şekildedir. Elemantary seviyesinin bir altı olarak ifade edilebilecek ‘’Beginner’’ seviyesi ise 8 ila 12 yaş arasında ki çocuklara yönelik hazırlanmış bir eğitim seviyesidir.

İngilizce Kur Seviyeleri Nelerdir  HangileridirBir İngilizce Kursu Elementary seviyesiyle kursiyerlere temel dil bilgilerini aşılamaya yönelik eğitim verir. Bu seviyede günlük konuşmalar konusunda bilgiler aktarılırken bu faaliyet gramer ile birlikte gerçekleştirilir. Bu seviyede başarı sağlayan herhangi bir kimse yabancı dilde temel konuşmalar gerçekleştirebilir. Elementary seviyesinde başarı gösteren bir kişi Pre-Indermediate seviyesine geçer. Bu seviyede ise gramer kalıplarına dair öğretilenler geliştirilerek öğretilmeye devam eder. Ortanın başı anlamına gelen bu seviye de aşırı karmaşık olmayan yazılar kolaylıkla kavranabilmektedir. Pre-Indermediate seviyesinde aşarı gösteren bir öğrenci Orta anlamına gelen Indermediate seviyesine geçiş yapar. Bu seviye artık İngilizce konuşma konusunda öğrencinin ustalaşmaya başlamasını sağlamaya yöneliktir. Konuşma, yazma ve okuma birbirine entegre şekilde devam eder.

İleri seviyeleri ifade eden Upper-Indermediate ise İngilizce de uzmanlaşmadan önce ki son seviyedir. İngilizce Kursları bu seviye de dilin daha karmaşık halini daha kolay kavranabilmesini sağlamayı amaçlar. Bu ana kadar öğrenilen her şey geliştirilirken dilin daha akıcı bir hal almasına yönelik odaklanma sağlanır. Bu seviyede ki bir öğrenci artık uzun cümle yapıları ile kolaylıkla haşır neşir olabilir. Son ve en gelişmiş kur ise Advanced seviyesidir.  Bu seviyede kişinin İngilizce seviyesi Akademik düzeye eriştirilmeye çalışılır. Her okuduğunu anlama ve en doğru şekilde hatasız yazmanın hedeflendiği bu seviyede sözcük dağarcığının da maksimum düzeye çıkartılması hedeflenmektedir. Bu seviyede ki bir kişi en karmaşık konuları kavrayabilir hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Akademik İngilizce Yazma Tekniği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.