İngilizce Konuşurken Kendime Olan Güvenimi Nasıl Arttırabilirim


Bir başka dilde konuşmak çoğu insanın kendini rahatsız hissetmesine neden olur. İnsanlar bazen kullanacakları kelimeleri bulamaz, doğru telaffuz edemez ya da gramer konusunda sıkıntı yaşayabilir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi yeterince İngilizce bilmemektir ve bunun düzelmesi için bol bol pratik yapmak gerekir. İkinci nedende ise İnsanların İngilizce Bilgisinin tam olmasının yanında kendilerine İngilizce konuşma konusunda yeterince güvenmemeleridir. Mecidiyeköy İngilizce kursları hocaları kendine güvenemeyen insanlar için birkaç yararlı tavsiyede bulundu. Öğrencilerin İngilizce konuşurken hata yapmaktan korkmamaları gerekmektedir. Hata yapmaktan korkan öğrenci konuşmaktan çekinir ve kimse konuşmayarak İngilizce seviyesini daha iyi bir hale getiremez.

İngilizce Kursu hocaları genelde İngilizce konuşurken dik dururlar ve beden dillerini mümkün olduğunca etkili kullanırlar. Dik ve kendinden emin durmak her şeyde olduğu gibi İngilizce konuşmada da insanların özgüvenini yerine getirir. Bu yüzden İngilizce konuşurken dik durmaya dikkat edin. İngilizce konuşurken daha güvenli olmanın etkin olanlarından biride bugüne kadar olan başarıları gözden geçirmektir. Aksanınızla ya da gramer bilginizle ilgili bir sorun yaşadığınızda kendinize daha önce ki başarılarını hatırlayın ve bunu da başarabilecek seviyede bir insan olduğunuzu hatırlatın. Ayrıca unutmayın ki siz hiçbir şey bilmeden sıfırdan İngilizceyi öğrendiniz. Bunu yapabiliyorsanız rahat ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşmayı da başarabilirsiniz.

Mecidiyeköy İngilizce kursları hocaları öğrencilerinin daha iyi ve güzel konuşabilmesi için onlara konuşma gruplarına ayırdıklarını söylüyorlar. Kişiler bu sayede hem bir parça da olsa da topluluk önünde İngilizce konuşmaya alışır hem de kendi gibi insanlarla konuşurken rahat olurlar ve kendilerine olan güvenleri gelir. İngilizce konuşurken kendine olan güveni arttırmanın aslında en etkili yolu bol bol konuşmak ya da konuşmaya çalışmaktır. Her konu hakkında hata yapmaktan korkmayarak İngilizce konuşan bir insan hem aksanını iyileştirir hem hızlı konuşmaya ve hızlı anlamaya başlar hem de gramer hatalarını düzeltir. İngilizce olarak konuşmak aynı zamanda İngilizce bilgilerinin sürekli olarak tazelenmesine neden olur. Bu durumda kişinin İngilizce konuşurken kendine güvenmesine neden olur.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.