İngilizce Konuşken Yapılmaması Gereken Hatalar


İngilizce konuşmak kadar İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmakta son derece önemlidir. İngilizcenin akıcılığını bozacak ya da İngilizcenizi akıcı hale getirememenize neden olan bazı hatalar vardır. İngilizce Kursları hocaları genelde bu hataların başında İngilizce konuşmaktan utanmanın geldiğinden bahsederler. İngilizce konuşmaktan utanmanın ne İngilizcenin gelişmesine ne de İngilizceyi akıcı olarak konuşmaya yardımcı olur. Pek çok insan grameri çok iyi bildiği ve yeterince kelime bilgisine sahip olduğu halde aksanından utandığı için konuşmaktan utanır. Böyle kişilerinin karşısındaki insanında İngilizcenin onun anadili olduğunu bilmediğini bilip rahat davranası gerekir. İngilizce aksanın düzelmesi ve konuşmanın hızlı olması ancak bu şekilde gerçekleşebilir.

Taksim İngilizce kursu hocaları öğrencilerin İngilizce öğrenememelerinin en büyük sebebi olarak hata yapmaktan korkmalarını gösteriyor. Öğrenciler her ne kadar gramer bilse de bunları pratiğe dökmedikleri için İngilizceyi tam olarak öğrenemiyorlar. Herkes her işe ilk başladığı zaman hata yapar. Bu gayet normal bir durumdur. Kişiler hatalarından ancak yaptıkları hataları düzelterek kurtulabilirler. İnsanların İngilizce konuşurken yaptıkları en büyük yanlışlardan biride İngilizce konuşmaya başlamadan önce kendilerini hata yapmaya ya da konuşamamaya şartlamalarıdır. Hata yapacağına inanmak beraberinde hata yapmayı getirir. İngilizce konuşmaya başlamadan önce İngilizce seviyenizin ne olduğunu aklınızdan geçirip o seviyede rahat bir şekilde İngilizce konuşacağınıza kendinizi inandırmanız gerekmektedir.

Levent İngilizce Kursları İngilizce öğrenirken ve de konuşurken yapılan en büyük hatalardan birinin de öğrencilerinin kendi seviyelerini başka öğrencilerinin seviyeleri ile karşılaştırması olarak gösteriyor. Her insanın İngilizce seviyesi ya da İngilizce öğrenme hızı aynı olmak zorunda değildir. Öğrenciler İngilizce seviyelerini başkalarıyla kıyaslamak yerine kendilerini kursa ilk başlarken ki ve de şimdiki hallerini kıyaslamalarını gerekir. Bu şekilde hem öğrencilerin kendilerine olan güveni gelir hem de öğrenme motivasyonları artar. Öğrenciler konuşmaları anlaşılmadığı zaman bunu hemen kişisel algılar ve de morali bozulur. Konuşmanızın anlaşılmasının sebebi her zaman kişiden kaynaklı olmayabilir. İnsanlar bazen anadilinde bile konuşurken kendilerini karşı tarafa net olarak ifade edemeyebilirler. Bu yüzden konuşmanız anlaşılmadığında ya da yanlış anlaşıldığında hemen umutsuzluğa kapılmayın.

Bir önceki yazımız olan Çocukların Yabancı Dil Öğrenim Süreci başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.