İngilizce Kelime Dağarcığı Nasıl Geliştirilir?


İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek için en etkili ve keyifli yöntemlerden bir tanesi film izlemektir. İngilizce film izlenirken hem sese hem de kelimeye odaklanmak çok yönlü öğrenme sağlamaktadır. Yine kelime dağarcığını geliştirmek için etkili yöntemlerden bir diğeri şarkı sözlerini takip ederek şarkı dinlemektir. Bu iki yöntem ile birlikte etkili bir öğrenme süreci gerçekleştirilebilir. Öğrenilmesi zor veya kişinin çabuk unuttuğunu düşündüğü kelimeler ufak kağıtlara yazılarak düzenli olarak tekrar edilmelidir. Taksim İngilizce kursu gibi kaliteli eğitim-öğretim hayatını sürdüren kurumların uzman kadrolarından yöntemler hakkında daha detaylı bilgi akışı sağlanabilmektedir. Dil gelişim aşamasındayken hayatın her alanına sokulmalıdır. Kişi kelime dağarcığını geliştirme esnasında tüm boş anlarını kelimeler ile değerlendirmeye çalışmalıdır.

Bunun için en klasik ve etkili yöntemler arasında gün boyunca sık kullanılan bölgelere kelimeleri yerleştirme gelmektedir. Öğrenilmeye çalışılan kelimeler pantolon cebine, evin herhangi bir bölgesine veya başka şekillerde hatırlatıcı bölgelere yerleştirilmelidir. Bunlarla birlikte kelime dağarcığı geliştirme işlemleri dilde en çok kullanılan kelimeler üzerine yoğunlaştırılmalıdır. Örneğin İngilizcede 100 bin dolayında kelime bulunmaktadır ve eğitimsiz bir İngiliz vatandaşı hayatını 10 bin kelime bilgisiyle sürdürebilmektedir. Bu durum baz alındığında gereksiz seviyede ve önem sırası düşük ezberlemeler yapılması kişinin aklını karıştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Levent İngilizce kursu gibi eğitim kurumlarının danışmanlık servisleri sayesinde gerekli dil aileleri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

İnternette de en yaygın kullanılan İngilizce kelimeleri bulabilmek mümkündür. Kelime dağarcığı geliştirilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise kişinin bildiği İngilizce seviyesidir. İngilizce seviyesinin hangi konumda olduğunu öğrenmek isteyen kişiler Levent İngilizce Kursları aracılığıyla gerekli işlemleri sağlayabilmektedir. Örneğin İngilizce bilgisi başlangıç seviyesinde olan bir kişi en temel gramer kuralları ile başlayarak hem dağarcığında hem de dil bilgisinde gelişme sağlayabilmektedir. Bir diğer etkili yöntem ise paragraf yazma çalışmalarıdır. Kişi yazmaya çalıştıkça kelime eksiklerinin farkına daha kolay varmaktadır. Bu sayede kişi eksiklerinin farkına varabilmekte ve doğrudan kendine odaklı çözümlemeler sağlayabilmektedir. Kitapçılardan sağlanabilecek kelime kartları veya internet üzerinde bulunan ‘’flashcardlar’’ da kelime öğrenme konusunda oldukça etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Ne Kadar Sürede İngilizce Öğrenilir ? başlıklı makalemizde ingilizce, ne kadar ve öğrenilir hakkında bilgiler verilmektedir.