İngilizce Eğitim Programları


Yabancı dil olarak İngilizceyi tercih edenler ve bu dili öğrenme konusunda, İngilizce kursları olarak bilinen eğitim kurumlarını tercih edenler, kurslara katılımı, kişisel beklentilerine göre yapmaktadır ya da yapmalıdır. Beklentilerin öne çıkarılması, uygulanacak programların başarıya ulaşma oranını da arttıracaktır. Bu neden ile Mecidiyeköy ya da Şişli gibi bölgelerde, her hangi bir İngilizce kursu eğitimine katılmadan önce, bireylerin, program seçimine yönelik ihtiyaçlarını belirlemesi önemlidir. İhtiyaçlar, programları şekillendirmekte olup, İngilizce kursları tarafından uygulanan programları, belli başlıklarda toplamak mümkündür. İngilizce kursu veren eğitim kurumları, ister Mecidiyeköy olsun ister ise, Şişli, tüm programlarını, genel İngilizce programları başlığı altıda toplamaktadır. Bu programlar, kurumlara göre de değişiklik göstermekte olup, eğitim sistemlerinin şekillenmesine neden olmaktadır. Kurumsal eğitimler, özel dersler, iş İngilizcesi, YDS sınavına yönelik dersler, uygulanacak ya da uygulanmakta olan programları belirlemektedir. Bazı birimlerde, akademik eğitimler ya da yurt dışı eğitimi veya İlköğretim yada orta öğretim İngilizcesi gibi programlarda, yer almaktadır.

İngilizce Eğitiminde Programların Önemi

Mecidiyeköy ya da Şişli bölgesinde, İngilizce eğitimi konusunda hizmet veren, Mecidiyeköy İngilizce kursları genel olarak programlar doğrultusunda, eğitim sistemi oluşturmaktadır. Bireylerin ihtiyaçları ve İngilizce seviyeleri neticesinde, belirlenen programlar, etkili sonuç alınmasına yönelik uygulamalardır. Kurumsal alanda iş hayatına devam eden ve bu alandaki faaliyetleri nedeni ile ön plana çıkmak ya da maddi kazanç şansını arttırmak isteyenlerin yoğunlaştırılmış ve dil bilgisi ağırlıklı programlara katılması anlamsız bir program olabilmektedir. İş hayatında klasik kalıplar ile konuşabilecek ve düzgün konuşmaya ihtiyaç duymayacak kişilerin, aynı programa müracaat etmesi de bir o kadar mantıksızdır. Bahse konu örnekleri, çoğaltmak mümkün olmak ile birlikte, genel anlayış bu doğrultuda şekillenmektedir. Bu yüzden, eğitim kurumları, amaca yönelik hizmet vermeyi prensip haline getirmiş ve sistemlerini, bu prensiplere göre şekillendirmiştir. Özellik ile özel dersler konusuna önem veren bazı kurumlar, yoğun eğitim sistemini bu programda hedeflemekte ve bire bir eğitim prensibi doğrultusunda, kesin ya da diğer bir ifade ile garantili çalışmalara uzanmaktadır. Özel İngilizce kursu uygulanması, sonuca odaklı bir eğitim sistemi olarak, diğer programlara göre, daha ön sıralarda yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.