İngilizce Aksan Sorunu Nasıl Giderilir?


Pek çok kişi İngilizceyi oldukça iyi anlayıp oldukça iyi yazsa da iş konuşmaya geldiğinde pek çok sıkıntı yaşamaktadır. Bu sıkıntıların başında gelen unsurlardan bir tanesi ise aksan endişesidir. Türkiye’de okullarda İngiltere İngilizcesi öğretilmekte olsa da aksanda aynı verimlilik sağlanamamaktadır. Bu durumun altında pek çok neden yatsa da nedenlerden daha çok çözümlere odaklanmak gerekmektedir. Aksan problemi yaşayan bir kişi Levent İngilizce Kursu ile yetkin hocalardan eğitim alarak sorunlarının çözümü için ilk adımı atabilir. Bunun yanı sıra günlük yaşam sırasında da kişisel çaba ile aksan sorununda büyük ilerlemeler kaydedilebilmektedir. Aksan bir nevi pratik meselesi olduğu için gün boyu İngilizce konuşmalar oldukça faydalı olmaktadır.

İstanbul’da pek çok ‘’Speaking Cafe’’ bulunmaktadır. Bu tür mekanlarda gün boyu pratik sağlanarak aksanda ciddi bir ilerleme kaydedilebilmektedir. Aksan düzeltmenin en etkili yollarından bir diğeri ise İngilizce ana dili olan birisiyle düzenli sohbetler gerçekleştirmektedir. Diğer bir etkili yöntem ise İngiltere, Avustralya veya ABD gibi ana dili İngilizce olan bölgeleri ziyaret etmekte olacaktır. Bu tür imkanlara sahip olamayan kişiler Taksim ingilizce kursu gibi kaliteli eğitim kurumlarında ana dili İngilizce olan hocalar eşliğinde eğitim görebilmektedir. Bahsedilen hiçbir imkanı bulunmayan kişiler ise TV, radyo veya sinema ile aksan desteklemeleri sağlayabilir. Özellikle dile çok dikkat edilen dizi serilerinin dikkatle incelenmesi oldukça faydalı olmaktadır.

Bilinmelidir ki kişi istenmeyen aksanı kısa sürede ancak minilimize edebilmektedir. Bir kişinin büyüdüğü coğrafya dili üzerinde değiştirilmesi imkansıza yakın etkiler bırakmaktadır. Ancak uzun süreli ve ciddi dikkat isteyen çalışmalar sonucu fark edilemeyecek seviyelerde değişim sağlayabilmektedir. Aksan düzeltme çalışmaları esnasında tonlama ve vurguya da oldukça dikkat edilmelidir. İnsan ana dili üzerinden vurgulama gerçekleştirmeye alışmış bir varlıktır. Bu alışkanlık sonradan öğrenilen diller üzerinde de devam etmektedir. Ancak her dilin gerektirdiği tonlama farklılık gösterebilmektedir. Aksanın tam istenildiği seviyeye çekilebilmesi ise ancak taklit ile mümkün olabilmektedir. Kişi kendi taklitlerini kaydedip dinleyerek hatalarını bulup düzeltmeyi deneyebilir. Levent İngilizce Kursları ile her türlü profesyonel aksan yardımı alınabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ne Kadar Sürede İngilizce Öğrenilir ? başlıklı makalemizde ingilizce, ne kadar ve öğrenilir hakkında bilgiler verilmektedir.