Günümüzde Yabancı Dilin Gerekliliği

Farklı alanlar üzerinde özelliklede kişilerin hem iş hayatında hem de akademik hayatlarında önemli hale gelen yabancı dil kişilerin eğitimine yönelmiş olduğu bir alan olarak özellikle son dönemlerde önemli bir hale gelmiştir. Kişilere farklı alanlarda farklı avantajlar kazandıran ve anadil harici bir hatta artık günümüzde daha fazla dil biliniyor olması kişilere sağlamış olduğu olumlu özellikler nedeni ile oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebep ile de kişiler artık yabancı dil eğitimine önem vermeye başlamışlardır. Yabancı dil seçeneklerinde özellikle tam anlamıyla bilinmesi ve her alanda karşılaşılan bir dil olması nedeni ile İngilizce uzun yıllardır önemliliğini korumaktadır.

Bu neden ile kişilerin özellikle tercih ettikleri İngilizce kursu kişilerin dil eğitimlerini alabilecekleri kurslar olarak ifade edilebilir. Sayıları dil öğrenimine artan talep nedeni ile paralel olarak artış gösteren İngilizce kursu seçenekleri kişilere eğitim vermek amacı ile faaliyet gösteren farklı seçenekler arasında yer alan kurumlar olarak sınıflandırırlar. Kişilere dil eğitimi üzerine hizmet sağlayan İngilizce eğitimi veren kurumlar kişilere sadece İngilizce eğitimi değil farklı yabancı diller üzerine de dil eğitimi seçenekleri sunmaktadır. Son dönemlerde dil kurslarında yaygınlaşan bir dil seçeneği de Türkiye’de yaşayan yabancılar ve Türkçeyi kuralları ile öğrenmek isteyen bireyler için Türkçe dil kursu hizmetleri olarak belirtilebilmektedir.

Farklı alanlarda farklı amaçlar ile gerekli olarak görülmeye başlanan İngilizce artık kişilerin yabancılar ile konuşurken kedilerini ifade edebilmelerinde ve iletişimde problem yaşamamaları için evrenselleşen dünyanın gerekliliği olarak kabul edilmeye başlamıştır. Yabancı dil kursları genel olarak yaygın öğrenci ve çalışan nüfusa sahip olan büyük şehirlerde daha yaygın bir hal almıştır. Bu türden dil kurslarının yoğunlukla bulunduğu şehirlerden biri olan İstanbul’da farklı kurum özelliklerine sahip dil kursu seçenekleri yer almaktadır. Taksim, Levent, Mecidiyeköy ve Şişli gibi öğrenci ve çalışan nüfusun yoğunlukta bulunduğu yerlerde kursların daha fazla yoğunlaştığı görülmektedir. Bu türden yaygın şube ağı ile uzun yıllardır kişilere hizmet sunan Türkiye Amerikan Derneği özellikle Mecidiyeköy’de hizmet veren dil kursları arasında önemli bir yere sahiptir.