Eğitim Hayatında İngilizcenin Önemi


Türkiye, yurtdışına en çok öğrenci veren ülkeler arasında yer alıyor. Her yıl binlerce öğrenci gerek Erasmus gibi değişim programlarıyla gerekse yüksek lisans, lisans, doktora programlarıyla yurtdışına gidiyor. Bu durum akademik yaşamda ciddi bir dil bilme ihtiyacı doğuruyor. İngilizceyi bilenlerin üniversite hayatında daha başarılı olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki, İngilizce yalnızca yurtdışı programları için gerekli olan bir lisan değildir. Türkiye’deki üniversitelerin önemli bir kısmı İngilizce olarak eğitim vermektedir. Özellikle teknik bölümlerde, fen bilimlerinde İngilizce verilen eğitimin yaygın olduğunu belirtmek gerekir. Bu bakımdan Türkiye’de üniversite eğitimi alan her bireyin İngilizceyi anadil seviyesinde bilmesi gerekecektir. Bunun için de Taksim civarında bulunan bir kursa yazılmak gerekir.

İngilizcenin akademik kariyer yaparken en az branştaki yeterlilik kadar önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Bugün tez alabilmek, öğretim görevlisi olabilmek için girilen sınavlar arasında dil yeterlilik sınavları da yer alıyor. YDS gibi sınavlarda kişiden İngilizce alanındaki hâkimiyetini kanıtlaması isteniyor. Dolayısıyla dil bilgisi olmadan buralarda başarılı olmanın kolay olmayacağını belirtmek gerekir.

Ayrıca uluslar arası eğitim kurumlarına başvurabilmek için de İngilizce bilginizi enternasyonal camiada geçerli olan sınavlarda kanıtlamış olmanız gerekmektedir. TOEFL, IELTS gibi sınavlar dünyanın her yerinde geçerlidir. Bu sınavlardan birinde geçerli puan aldığınızda yurtdışındaki eğitim kurumlarına yaptığınız başvurular olumlu değerlendirilecektir. Bunun için ise Levent İngilizce kursu tarafından verilen bir eğitim gerekir.

Eğitim faaliyetlerinde kullanılan, TOEFL, IELTS, YDS gibi sınavlarda gereken İngilizce bilgisinin gündelik lisandan farklı olduğunu unutmayınız. Bu sınavlarda başarılı olabilmek, akademik alanda dil bilgisiyle yükselebilmek için profesyonel bir eğitim almak gerekir. Eğitim gördüğünüz branşta ne kadar uzman olursanız olun, gerek kaynaklara ulaşabilmek gerekse uluslar arası alanda başarılı olabilmek için dil öğrenmeniz gerekir.

Sizi akademik hayatta başarıya ulaştıracak olan İngilizceyi Türk Amerikan Derneği kurslarında öğrenebilirsiniz. Türk Amerikan Derneği, uzman eğitmenler ve etkili metotlarla birçok üniversite öğrencisine Levent İngilizce kursları vermektedir. TAD tarafından verilen kursları aldığınızda sınavlarda istediğiniz başarıyı yakalamanız hiç zor olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan İngilizceyi Anadil Seviyesinde Öğrenmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.