Dil kursu seçerken nelere dikkat edilmeli?


Pek çok İngilizce öğrenmek için dil kurslarına gider. Piyasada dil kurslarına talep olması pek çok dil kursu açılmasına neden olmuştur. Bu rekabetçi durum fiyatların aşağı çekmesi açısından avantajlı bir durum gibi gözükse de aslında yeni açılan köksüz birçok dil kursunda doğru düzgün eğitim verilmemesi açısından olumsuz bir durumdur. Bu yüzden dil öğrenmek isteyen kişinin İngilizce kursu seçerken dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Öncellikle seçim yaparken en iyi araştırılması gereken nokta o kursun öğretmen kadrosunun geçmişi ve kurumun tarihidir. İngilizce eğitiminde uzun yıllar boyunca deneyim elde etmiş kursların eğitimi yeni açılan kurslara oranla her zaman çok daha iyidir.

Dikkat edilmesi gereken ikinci husus ise pek çok dil kursu mesleği dil eğitmenliği olmayan yabancı uyruklu insanları yabancı hocalar ile ders verme adı altında çalıştırmasıdır. Pek çok insana İngilizceyi anadili İngilizce olan bir insandan almak cazip gelebilir fakat eğitim bilgisi olan bir Türk öğretmen eğitim bilgisi olmayan bir İngiliz öğretmenden çok daha iyi şekilde il öğretebilir. Mecidiyeköy İngilizce kursu gibi köklü kurumlar bu durumu bildikleri için bünyelerinde İngilizce öğretmenliği okumuş kişileri çalıştırırlar. Kurs seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus eğitim veren kurumun sizin ihtiyaçlarınıza yönelik eğitim verip vermediğidir. Bir kurum sizin ihtiyacınıza yönelik eğitim vermiyorsa kurumun köklü olmasının sizin dil öğrenmenize bir yararı dokunmayacaktır.

Dil kursu seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise kurumun kullandığı eğitim materyalleridir. Şişli İngilizce kursları gibi köklü kurumlar hem uzman kadrolarının önerileriyle hem de yıllar süren tecrübeleriyle hangi kitapların İngilizce öğrenmede daha kolay ve pratik olacağını bilirler. Fiziksel dinçlik insanların öğrenme hızını etkileyeceği için dil kursunun evinize ya da iş yerinize yakın mesafede olması önemlidir. Yine aynı sebepten gidilecek kursun ders saatlerini tatil gününüze göre ayarlamanız yararlı olacaktır. İş stresiyle geçen günün ardından ya da ders saatlerinden sonra alınan İngilizce derslerindense boş bir günde berrak zihinle alınan İngilizce dersleri çok daha yararlı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Ne Kadar Sürede İngilizce Öğrenilir ? başlıklı makalemizde ingilizce, ne kadar ve öğrenilir hakkında bilgiler verilmektedir.