Dil Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


İngilizce öğrenme işinin çok büyük bir kısmı öğrenmek isteyen kişide bitmektedir. Eğer dil öğrenmek isteyen kişi bu iş için çapa ve emek harcamazsa hiçbir İngilizce kursu ona yardım edemez fakat gidilen kurslarında İngilizce öğrenme sürecini hızlandırdığı ve de dilin daha kolay öğrenilmesi yardımcı olduğu bilinmektedir. Günümüzde güzel bir işe girip, yaşam kalitesini arttırmak için İngilizce bilmek kesinlikle zorunludur. Bu yüzden pek çok kişi İngilizce eğitimi konusunda maddiyatı önemsemezler. Bu tutum doğru kursu bulduğunda doğru olsa da kötü bir kursa gidildiği zaman ne yazık ki para ve zaman kaybına dönüşmektedir. Hangi dil kursuna gidilerse gidilsin kayıtta yer alan görevliler kendi kurslarının en iyisi olduğuna öğrencileri bir şekilde ikna etmektedir. Peki iyi bir İngilizce kursu seçmek için nelere dikkat etmek gerekir?

Bir dil kursu seçilirken bakılması gereken en önemli nokta o kursta görev alan hocaların eğitim fakültesinden mezun olup olmamasıdır. Şişli İngilizce Kursu gibi büyük kurumlar bünyelerinde çalıştırdıkları kişilerin ne kadar iyi İngilizce bilip bilmediklerinin yanında eğitim psikolojisinden de anlayıp anlamadıklarına da dikkat ederler. Bir insan iyi seviyede İngilizce bilmesi hatta İngilizcenin ana dili olması bile onun bildiklerini karşısındakine doğru aktaracağı anlamına gelmez. Bir kurs seçerken öğretmenlerinin iyi ders işleyip işlemediğini ya da sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını anlamak için kayıt olmadan önce bir derse girmeyi talep edebilirsiniz.

Bir kurs seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli ikinci nokta da o kursun kullandığı eğitim materyalleridir. Piyasada pek çok özensizce hazırlanmış İngilizce eğitim kitabı bulunmaktadır. Mecidiyeköy İngilizce Kursları kullandığı kaynaklar pek çok ülkede İngilizce eğitiminde kullanılan ve başarısını kanıtlamış olan kitaplardır. İngilizce kurs seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kurs binasının ısı durumudur. Yalıtım sorunu olan bir binada yazık çok sıcak olması ya da kışın çok soğuk olması nedeniyle öğrencilerin derste dikkatleri dağılabilir. Ders yapılan sınıfların havasız olması da kısa sürede öğrencilerinin başlarının ağrımasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin İngilizce Öğrenme Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.