Çocukluktan İngilizce Öğretmeye Başlamak Doğru mu?


Çocuklar bazı araştırmacılara göre ilk doğdukları andan itibaren bir dil yapısıyla doğar. Yani bir çocuğu kendi başına bir odada bıraksanız, tek başına o çocuk bir dile benzer bir yapı oluşturabilir ve günlük hayatında onu kullanabilir. Bazı araştırmacılar da derki çocuk doğuştan bir dil öğrenme kapasitesine sahiptir fakat çevredeki uyarıcılar olmadan kendi kendine bir dil oluşturamaz. Ancak dili çevredekilerin konuştuklarına kulak vererek ve onların dil içerisindeki yapıları kullanma biçimine bakarak bu dili konuşmayı öğrenirler.

Bu kadar karmaşık bir yapıya sahip olan diller çocukluktan öğretilmeye başlandığında çocukta kalıcı bir şekilde olumlu gelişmelere sebep olur. Örneğin yeni bir dil öğrenmeye başlayan çocuk bilişsel gelişiminde büyük atılımlar ile karşılaşır. Çocuğun hem dilsel hem de matematiksel zekası gelişir. Dil öğrenmek yoğun bir şekilde dikkat verme ile gerçekleşebilir. Yeni sistemlere göre çocuklara dil çeşitli oyunlar ile hem çocukları eğlendirerek hem de onlara yeni yapıları öğreterek gerçekleştirilir. Bu yüzden çocuk dikkatini vermeyi öğrenir ve bu gelecek çalışma hayatı için erkenden kazanılması gereken çok temel bir yetidir. Dikkat eksikliği yaşayan ve bunu yaşamının ilerleyen vakitlerine kadar hayatın bir zorluğu olarak peşinde taşıyan çok fazla insan vardır. Dil öğrenmek bu noktada insanların bu yetisini de geliştirmektedir. Dil yapılarını çözmek farklı beceriler kazandırır. Gelecekte çocuğun eğitime olan ilgisi artar ve derslerinde daha başarılır olur. Ayrıca erken yaşta dil öğrenen çocukların bu dili ana dilleri gibi konuşmaları oldukça mümkündür.

Çocuklara verilen dil eğitimi okul düzeyinde maalesef yetersizdir. Bu yüzden bu noktada kurslardan faydalanmanız sizin çocuğunuz için yararlı olacaktır. Taksim İngilizce kursu açısından oldukça gelişmiştir ve çocuklara yönelik pek çok kursu bünyesinde barındırmaktadır. Levent İngilizce kursu açısından zengin yerlerden bir tanesidir. Levent İngilizce kursları çok çeşitlilik göstermektedir. Çocukların erken yaşta dil öğrenmesinin çok önemli olduğunun bilincinde olan bir kurs bularak çocuğunuzu en kısa zamanda bu kursa göndermelisiniz. Çocuğunuz dil yeteneği kazanması gelecek yaşamında onu hep birkaç adım öne çıkaracaktır.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.