Çocukların Yabancı Dil Öğrenim Süreci


Eskiden olduğu gibi artık yabancı dil öğrenimi geç yaşlara kalmıyor. Küçük yaşlardan itibaren çocuklar gerek ana okullarında gerekse sosyal etkinlik kulüplerinde ikinci bir dil öğrenmesi sağlanıyor.  Yetişkinler için kolay ve hızlı İngilizce öğrenme fırsatı sunmakta olan Taksim İngilizce Kursu benzer imkanları çocuklar içinde sunmaktadır. Çocukların daha pratik ve yaratıcı şekillerde dil öğrenebilmesi için pek çok öneri sıralanabilmektedir. Sıralanabilecek önerilerden ilk çocukların üç yaşından daha erken İngilizce eğitimine başlaması üzerinedir. Dört yaşından itibaren etkin bir şekilde konuşmaya başlayan çocuklar; bu yaşlarda ne kadar yabancı dile maruz kalırsa o kadar iyi konuşabiliyor.

Bu yaşlarda yabancı dile maruz kalmak aynı anda öğrenme olarak adlandırılmaktadır. Bu yaşlarda çocuklar konuşma ve müzik dinletme yoluyla yabancı dil ile tanıştırılabilmektedir. Levent İngilizce Kursu tarafından önerilen bir diğer yöntem ise ninniler veya ufak fısıldamalar eşliğinde çocukları yabancı dil ile tanıştırmaktır. Ancak bu yaşlarda eğitime başlanmaması çocukların tamamen geç kaldığı anlamına gelmemektedir. İlerleyen yaşlarda da eğitim devam etmektedir. Bu sürecin ise okullara başlayana değin geciktirilmemesi önerilmektedir. Örneğin beş yaşından yabancı dil eğitimi sunmakta olan bir ana okuluna giden çocuklar arada ki açığı hızlı bir şekilde kapatabilmektedir. Burada esas etken ailelerin olaya bakış açısında yatmaktadır. Çocuğunu doğru ellere teslim eden aileler daima daha iyi sonuçlar alacaktır.

 

Levent İngilizce Kursları ise doğru ellerin başında gelmektedir. İngilizce öğrenme süreci boyunca ailelerin üstlendiği roller farklılık gösterebilmektedir. Örneğin bebek yaşta ki bir çocuk ile okul çağına gelmiş bir çocuğa aynı yöntemler uygulanamamaktadır. Bebeklere ninniler ve müzikler eşliğinde öğretim programı uygulanması tavsiye edilirken algı kanalları açık çocuklara ise her gün bir yeni İngilizce kelime öğretilmesi tavsiye edilmektedir. Çocukların maruz kaldığı İngilizce materyallerin ilgisini çekecek düzeyde olmasına özen gösterilmelidir. Bu sayede çocuğunuz öğrenmeye odaklanırken yavaş yavaşta olsa kalıcı bir hafıza gelişimi gösterecektir. Süreç boyunca tekrarlar büyük önem taşımaktadır. Ailenin günün her anında yabancı dil tekrarına önem vermesi gerekmektedir. Öğrettiğiniz kelimeleri bir kaç gün arayla hatırlatmayı sürdürmeyi kesinlikle unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Dil Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.