Akıcı İngilizce Konuşmaya Yardımcı Olan İfadeler


Konuşurken takılmak ya da vücut dilinle güvensiz ve de kendinden emin olmayan bir sinyal vermek karşınızdakini sizi dinlememeye ve ya söylediklerinizi ciddiye almamasına neden olur. Bu anadil için geçerli olduğu gibi sonradan öğrenilen diller içinde geçerlidir. İngilizce de konuşmayı dikkat çekici ve akıcı hale getirecek ya da tam tersi konuşmanızı tıkayacak ifadeler vardır. Konuşmayı tıkayan etkenlerin arasında konuşmanın ortasında What, I don’t Understand gibi ifadeler kullanmak hem kabadır hem de konuşmanın akıcılığını hasar verir. İyi İngilizce kursları öğrencilerini bu tip ifadeleri kullanmama konusunda uyarır. Ayrıca İngilizce konuşken cümlenin ortasında veya başında hımm gibi ifadeler kullanmak dinleyenlerin dikkatinin dağılmasına neden alır.

İnsanlar bazen kendi anadilinde bile karşındakinin söylediğini anlayamayabilir. İngilizce de başına böyle bir şey gelmesi son derece normaldir. Şişli İngilizce kursu hocaları bu gibi bir sorun yaşandığında öğrencilerine What yerine Excuse me, Pardon, Sorry gibi ifadeleri kullanmalarını önerir. What? Diye sormak kaba kabl edilen bir ifadedir ve insanlar bir anda konuşmalarının bu şekilde bölünmesinden rahatsız olurlar. İngilizce olarak telaffuz edilen herhangi bir kelimeyi anlamadığınızda paniğe kapılmak yerine karşınızdakine What does mean …?  Şeklinde anlamadığınız kelimeyi sorabilirsiniz. Ya da kendi konuşmanız sırasında aklına gelmeyen bir cümle ve ya kelime grubunda How do you say? Soru kalıbını kullanabilirsiniz. Bu sayede hem konuşmanızda hem takılmazsınız hem de karşınızdakini sohbete daha fazla dahil edebilirsiniz.

Mecidiyeköy İngilizce kursu hocaları öğrencilerine konu anlattıktan sonra anlayıp anlamadıklarını kontrol etmek için Do you Know What I Mean? Diye sorduklarını ve bu sayede öğrencilerinin anlattıklarını anlayıp anlamadığını kontrol ettiklerini belirtiyorlar. Aynı şeyi öğrencilerine de tavsiye eden hocalar bu sayede anlatım yetenekleri hakkında da anında dönüş alabileceklerini söylüyorlar. Eğer karşınızdakinin ne dediğini anladığınızda ama anlam veremediğinizde bunu uzun uzun açıklamak yerine What Do You Mean? Soru kalıbını kullanabilirsiniz. Bu ifade anadili İngilizce olan insanlar tarafından da çok sık kullanılan bir kalıptır. Bu yüzden bu ifadeyi kullanmak hiçbir şekilde garip karşılanmaz.

Bir önceki yazımız olan Ne Kadar Sürede İngilizce Öğrenilir ? başlıklı makalemizde ingilizce, ne kadar ve öğrenilir hakkında bilgiler verilmektedir.