Akademik Kariyer İçin İngilizcenin Önemi


Akademik alanda yükselmek ciddi anlamda çaba gerektiren bir iştir. Ancak entelektüel donanım sahibi olmanın bunun için yeterli olmadığını söylemek gerekiyor. Herhangi bir üniversite tarafından verilen akademik unvan dünyanın her yerinde geçerlidir. Dolayısıyla akademik camiada yer edinebilmek için işin uluslar arası boyutunu göz önünde bulundurmalı ve “dünya dili” olarak bilinen İngilizceye hâkim olmalısınız.

Türkiye’de akademik kariyer yapabilmek için çeşitli sınavlardan geçmeniz gerekiyor. YDS, akademisyen olmak için şart koşulan sınavlar arasında yer alıyor. Bu sınavın temel amacı İngilizce bilginizi ölçmektir. Türkiye’de faaliyet gösteren birçok devlet ve vakıf üniversitesi İngilizce bilgisini temel koşul olarak kabul ediyor. Dolayısıyla akademik kariyer yapmadan önce bir Levent İngilizce kursu tarafından verilen eğitimi almanız faydalı olacaktır.

Eğer akademik kariyer düşünüyorsanız, uluslar arası alanda faaliyet göstermeyi mutlaka göz önüne almalısınız. Mensup olduğunuz branşla ilgili bir yayında ya da sempozyum, konferans gibi bir etkinlikte yer almanız gerekebilir. Bunu başarıyla yapabilmek için ise gelişmiş bir İngilizceye sahip olmanız gerekir.

TOEFL, IELTS gibi sınavlar uluslar arası alanda geçerlilik taşıyan sınavlardır. Bunlardan iyi bir not alarak yurtdışı eğitimi için kendinize referans oluşturabilirsiniz. Söz konusu sınavlarda başarı elde edebilmek için ise Levent İngilizce kursları tarafından sağlanan eğitime başvurmanız gerekir. İyi bir eğitim ile akademik alanda başarı elde edebilirsiniz.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, akademik kariyer yapmadan önce İngilizce öğrenmeniz gerekiyor. Ortalama bir İngilizce bilgisi sizi akademik alanda, bilhassa uluslar arası faaliyet alanlarında başarıya ulaştırmayacaktır. İngilizce öğrenmek akademik alanda bilgi edinmek ve doğru kaynakları kullanmak kadar önemlidir. Türk Amerikan Derneği tarafından verilen kurslar size birçok konuda yardımcı olacaktır.

Türk Amerikan Derneği, 60 yıldan uzun bir süredir İngilizce kursu veriyor. Başta Taksim olmak üzere İstanbul’un çeşitli yerlerinde kursları olan dernek, akademik İngilizce alanında kendini geliştirmiş eğitmenler ile birlikte çalışıyor. Derneğin kurslarına başvurarak akademik kariyer için ihtiyacınız olan İngilizce seviyesine ulaşabilirsiniz. İngilizceyi anadil seviyesinde öğrenmek ve akademik kariyerinize faydalı hâle getirmek için TAD kurslarına başvurmalısınız.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.