Akademik Alanda Başarılı Olmak İçin İngilizce


Herhangi bir fakülteden aldığınız akademik derece, dünyanın her yerinde geçerlidir. Akademiler eskiden beri evrensel bağı olan mecralar olmuştur. Üniversite Türkçe’ye “Evren-kent” olarak uyarlanabilir. Dolayısıyla branşınız ne olursa olsun akademi alanında başarılı olabilmek için yabancı dilde iletişiminizi geliştirmeniz, İngilizce öğrenmeniz gerekir. İyi bir kursa giderek İngilizceyi tam anlamıyla öğrenebilirsiniz.

Bugün herhangi bir üniversitede akademik kariyer yapabilmek için, İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayacağınız bazı sınavlara girmeniz gerekir. YDS bunlardan biridir. Yabancı Dil Sınavı, tamamen dil yeteneği üzerine bir sınavdır. Size verilen kompozisyonu Türkçe’ye çevirmeniz istenir ve puanınız buna göre hesaplanır. Dolayısıyla akademik kariyer düşünüyorsanız mutlaka İngilizce öğrenmelisiniz.

Türkiye’de eğitim veren birçok yüksek öğretim kurumunun İngilizce ders verdiği biliniyor. Ancak hazırlık sınıflarında öğretilen İngilizce sizi başarıya taşıyacak kadar yeterli değildir. Eğer akademik alanda yükselmek istiyorsanız, İngilizce olarak yazılmış kaynaklara mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Bunun için Şişli bölgesinde yer alan bir İngilizce kursuna başvurmanız gerekir. Böyle bir kursa başvurarak sizi başarıya ulaştıracak oranda dil öğrenebilirsiniz.

İngilizce öğrenmek yalnızca kaynak taraması için gerekli değildir. Akademik kariyerinizin ilerleyen safhalarında yurtdışında eğitim vermeniz, uluslar arası konferanslara katılmanız gerekebilir. Branşınızda ne kadar başarılı olursanız olun, böyle bir durumda iletişim kuramamak gerçek anlamda felaket olacaktır. Bu yüzden İngilizce kursu tarafından verilen eğitimi almalı ve akademik hayata bu şekilde hazırlanmalısınız.

Seçeceğiniz İngilizce kursu da son derece önemlidir. Ortalama bir İngilizcenin sizi akademik alanda başarıya ulaştırmayacağını unutmamanız gerekir. Bu yüzden gerek meşgul olduğunuz disiplinde geçerli olan jargonu gerekse kendinizi en iyi biçimde ifade edebileceğiniz bir pratiği kavramanız gerekir. Tüm bunlar için Türk Amerikan Dernekleri tarafından verilen kurslara başvurabilirsiniz.

Türk Amerikan Dernekleri, 60 yıldır Mecidiyeköy ilçesinde faaliyet gösteriyor. Firmanın İngilizce kursları birçok kişinin İngilizceyi anadil seviyesinde öğrenmesini sağlamıştır. Akademik hayatta başarılı olmak için TAD kurslarına başvurabilirsiniz. Derneğin İngilizce kurslarında anadili İngilizce olan öğretmenlerle başarılı bir şekilde eğitim alabilirsiniz. Kursların fiyatları sunulan eğitime göre oldukça uygun rakamlarda seyretmektedir. En kısa sürede kayıt olarak İngilizceyi anadil seviyesinde öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğreniminde Uzak Durulması Gereken Metotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.